25 Eylül 2017 01:25

Madencisini onurlandıran topraklarda bir fotoğraf sergisi

Donetsk’te Madenciler Günü’nün 70. yıldönümü şerefine ‘Madenci emeğinden övgü duyuyoruz’ fotoğraf sergisi açıldı.

Paylaş

Okay DEPREM
Donetsk

Donbass denilince eskiden beri ilk akla gelen sözcükler kuşkusuz maden ve haliyle madenciler. Gerek eski Sovyetler Birliği’nde olsun, gerekse de dağılma sonrasındaki BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) sathı mealinde; maden ve onunla alakalı tüm kelimelerin, kavramların ve tarihçenin odağında bugüne değin hep büyük Donbass bölgesi geldi.

Günümüzde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) başkenti Donetsk aynı zamanda Donbass’ın da tarihsel ve filli kalbi olarak, eskiden beri en fazla madene ve madenci nüfusa ev sahipliği yapmış bir maziyle gururlanır. Bu yönüyle SSCB’nin büyük endüstri atılımını da demir ve çelik üretimi yönünden önemli oranda sırtlamış bölgelerin başında geliyor.

Bir kent düşünün ki bünyesinde, henüz nüfusunun bir milyonu dahi bulmadığı 1980’li yıllarda birkaç yüz binlik bir madenci kesimini barındırsın. Kent ve çevresindeki geniş bölge madencilerle o denli özdeşleşmiştir ki, on yıllardır kent günü aynı zamanda madenciler günü olarak kutlanır, yani iki anma da aynı tarihe denk getirilmiştir.

‘MADENCİLER GÜNÜ’NÜN 70. YILDÖNÜMÜ ANISINA FOTO-SERGİ

Donetsk’te eskiden beri bir gelenek olduğu üzere bu sene de, bölgenin ve cumhuriyetin temel insan gücü konumundaki madenciler yalnızca sembolik bir günde değil, adeta tüm bir haftaya yayılan sayısız etkinlik ile birlikte anıldı.

Madenciler Günü’nün 70. yıldönümü şerefine organize edilen pek çok kültürel, sosyal ve politik aktivitenin arasında, “Madenci emeğinden övgü duyuyoruz” adını taşıyan fotoğraf sergisi öne çıktı.

Henüz haftalar öncesinde aynı adlı bir yarışma açılmış ve Donbass’ın dört bir yanındaki madenlerde çalışan maden işçilerinin resimlerini çeken DNR, LNR’li ve Rusyalı fotoğrafçılar eserlerini DNR Kültür Bakanlığı’na ulaştırmıştı. Jüri tarafından toplanan 679 eser arasından beğenilip seçilen 40 adet fotoğraftan oluşan sergi ise Donetsk Devlet Akademik Müzikal Drama Tiyatrosu’nda görkemli bir törenle açıldı. Bu arada söz konusu serginin “Donbass Halkını Yeniden Birleştirme İnsani Programı” kapsamında düzenlendiği ve desteklendiği açıklandı.         

ÖZEL MADENCİ ÜNİFORMALARIYLA SERGİYİ ŞEREFLENDİRDİLER

Sergide, dikkati çeken görüntülerin başında; madenci üniformaları üzerlerinde emekli madenciler ve de halen aktif görevdeki yüzlerce maden emekçileri oldu.

Birçoğunun üstünde çoğu Sovyet döneminden kalma sosyalist emek kahramanı madalya ve nişanları göze çarpan maden işçileri sergiyi gezdikten ve kendileri için hazırlanmış hediyeleri alıp konser programını seyretmek üzere ana salona geçtiler.

Donbass’ın halen Ukrayna’nın işgali altında bulunan kuzey tarafından da pek çok eserin yarıştığı müsabakada en iyi fotoğraf olarak ise Marinskiy Bölgesi’nde gelen bir çalışma seçildi.

Donetsk, Makyeevka, Şakhtyorsk, Gorlovka, Ugligorks, Mariupol ve Krasnoarmeyskaya şehirlerinde çekilmiş fotoğrafların teşhir edildiği sergide akılda kalan eser adlarının bazıları ise şunlar oldu: “Barışın ve emeğin sembolü”, “Mesai sonrası”, “Her şey yolunda”, ”Kombinenin onarımı”, “Tatbikattaki cankurtaranlar”, “Siyah altın”, “Yüzeyde”, “Ülkeye kömür veriyorsun”, “Madenci eşleri”, “Madenin madencileri”, “Kurtarma”, “Madenci ailesi”, “Kadın bakışı”, “Soğuk Kiriş”, “Görevin yerine getirilmesi” ve “Mesainin sonu.” Açılışından bugüne kadar devam eden sergi her gün binlerce Donetskliyi ağırlıyor…

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu kara tahtayı TEOG temizlemez

SONRAKİ HABER

Kalın'dan Davutoğlu'na yanıt: Erdoğan'ın mal varlığı bellidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa