25 Eylül 2017 00:22

CHP’de Meclis başkanvekilliği ve grup yönetimi tartışması

CHP kulislerinde yeni yasama yılında Meclis Başkanvekilliği için Şenal Sarıhan’ın ismi konuşuluyor.

CHP’de Meclis başkanvekilliği ve grup yönetimi tartışması

Paylaş

Meclis 1 Ekim’de açılacak. Yeni yasama yılı için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Mecliste grubu bulunan partilerin 27. dönem ikinci yasama yılında meclis yönetiminde görev yapacak yeni isimleri ise kulislere yansıdı. Daha önceki dönemlere göre bu dönemde Meclis yönetiminde yer almak isteyen vekillerin fazlalığı ise dikkat çekti.

AKP ve HDP’nin yeni dönemde eski isimlerle yola devam edeceği ileri sürülürken, CHP’de ise Meclis başkanvekilliği, idare amirliği ve Meclis grup başkanvekillikleri için yeni isimler konuşuluyor. Meclisin 1 Ekim’deki açılış haftasında; Meclis İçtüzüğü’ne göre 2 yılda bir yapılması gereken Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı üyelikleri seçimi gerçekleştirilecek. Bu seçimlerle birlikte CHP grup başkanvekilleri için de seçim yapılacak. CHP’de Meclis başkanvekilliği görevini yürüten İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin aynı göreve aday olmayacağı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak istediği ve Kılıçdaroğlu’nun bu konuya sıcak baktığı ileri sürüldü. Halen CHP Grup Başkanvekili olan Levent Gök’ün yeniden grup başkan vekilliğine aday olmayacağı ancak görev verilirse parti sözcülüğüne sıcak baktığı dile getiriliyor.

SARIHAN ÖNE ÇIKAN İSİM

CHP’nin, Meclis başkanvekilliğine kadın vekillerden birisini getirmeyi amaçladığı konuşulurken, bu adaylar içinde iç tüzüğe hakim, diyalogdan yana kişiliği ve hukukçu kimliği ile CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın en yakın isim olduğunun altı çiziliyor. Yine Meclis başkanvekilliği için adı geçen İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın ise uluslararası ilişkilerdeki başarısı nedeni ile Türkiye’nin Avrupa Parlamentosunda görev yapacak isim olarak değerlendiriliyor. Meclis başkanvekilliği için adı geçen diğer vekiller ise Bihlun Tamaylıgil ve İlhan Kesici.

GRUP BAŞKANVEKİLLİĞİNE ADAY PATLAMASI

Meclis 27. Dönem, ikinci yasama yılının açılmasına sayılı günler kala CHP’de Meclis yönetiminde görev almak isteyen vekil sayısında ise patlama yaşanıyor. Grup başkan vekilliği için Özgür Özel ve Engin Altay’ın tekrar aday olmaları beklenirken TBMM Grup Başkanvekilliği ve İdare Amirliğine Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Sakarya Milletvekili Haydar Akar, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve diğer bir çok isim aday olmak için parti içinde destek arayışına başladı.

Meclis yönetiminde görev almak isteyen bir çok milletvekili, CHP grup başkanvekilliği için Kılıçdaroğlu’ya giderek, “Bir çok aday var. Grup başkanvekilliği seçimlerine müdahale edin” dedikleri öğrenilirken, Kılıçdaroğlu’yun ise, “Kimseyi işaret etmedim. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi adaylar konusunda tarafsız ve eşit mesafede olacağım” yanıtını verdiği ifade edildi. (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Futbolda günün programı

SONRAKİ HABER

Fransa'da sarı yelekli kadınlar hükümeti protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa