24 Eylül 2017 19:52

Serpil Kemalbay: İktidar savaş kışkırtıcılığı yapıyor

HDP Adana'da Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi gerçekleştirdi.

Paylaş

HDP’nin Adana’daki Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “İktidar Ortadoğu’da savaş kışkırtıcılığı yapıyor, halkı tehdit ediyor. Bir halk kendi kendini yönetmek istiyor, sana ne” dedi. 

Adana’da, halklar adalet ve demokrasi taleplerini Uğur Mumcu Meydanı'nda haykırdı. 
HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın da katıldığı “Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi”ne HDK, DBP, KESK, CHP, TMMOB, Adana Tabip Odası, Adana Alevi Platformu, Halkevi, EMEP, Birleşik Haziran Hareketi temsilcileri de katıldı.

Mitinge gelenler iki farklı arama noktasından üç kez aranarak miting alanına giriş yaptı. 
Koma Pel, sanatçı Pınar Aydınlar'ın sahne alması ardından konuşan HDP Adana İl Eş Başkanı Hüseyin  Beyaz, “Miting amacımız vicdan ve adaleti bu ülkeye getirmek” dedi. 

ERBİL, KERKÜK TÜRKİYE'NİN İLİ Mİ? 

Mitingde konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İktidarın yeni adalet sarayları ve yeni cezaevleri yaparak faşizmi tekrar tekrar tahkim etmeye çalıştığını belirterek "Adalet diye söyledikleri o parlak sözlerin üzerine beton dökerek adaleti yok ediyorlar. İşte biz o betonu kaldırmaya aday bir partiyiz" dedi. Dün ülkede çözüm süreci olduğunu ifade eden Beştaş, iktidarın panolara "Analar ağlamasın" diye pankart astığını belirterek "Şimdi de ananızı gömemezsiniz diyorlar. Hatun Tuğluk’un cenazesinin Ankara'da gömülmesine izin vermedi. İçişleri bakanını daha kovmadılar. Ne yapıyordu orada? Onlara teşekkür mü ediyordu?" dedi. 

AKP'nin oyları düştüğü için savaş politikasına sarıldığını dile getiren Beştaş, şimdi de Irak ve Suriye'de savaşa sokmaya çalışıyorlar. Çünkü onların evladı değil, yoksulun çocuğu savaşa gidiyor" dedi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminde referanduma Türkiye'nin karşı çıkmasına tepki gösteren Beştaş, "Erbil, Kerkük, Süleymaniye Türkiye'nin illeri mi?" diye sordu.

Serpil Kemalbay, yasama, yürütme ve yargının AKP’nin elinde olmasına rağmen halktan korktuğunu söyledi. HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın sesinden korktuklarını ve bu korku ile saldırdığını aktaran Kemalbay, “HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan korktukları için tutuklayıp rehin aldılar. Buna rağmen Demirtaş'ın susturulamadı ve cezaevinde şiiri söyleyip ve kitap yazdı” dedi. Kemalbay, AKP'nin bu korkusu nedeniyle partilerine saldırdığını ve bu saldırılara rağmen halkın iradesinden vazgeçmediğini belirtti. 

TEZKEREYE TEPKİ 

AKP’nin tüm kesimlerin başına bela olduğunu, Erdoğan-Bahçeli ittifakının ülkeyi kaosa sürüklediğini söyleyen Kemalbay, bu ittifakın kendine muhalif olan tüm kesimlere saldırdığını söyledi. Meclisten geçirilen tezkereye de tepki gösteren Kemalbay, “Savaşınızı Irak'taki Kürdistan'a Suriye'deki Rojava'ya sıçratmaya hakkınız yok. İktidar Ortadoğu’da savaş kışkırtıcılığı yapıyor, halkı tehdit ediyor. Bir halk kendi kendini yönetmek istiyor. Sana ne?” diye sordu.

MÜLTECİLER UCUZ İŞ GÜCÜ 

AKP'nin Suriyeli mülteci politikalarına da değinen Kemalbay, onları ucuz işçi olarak kullandığını ve ölüme terk ettiğini söyledi. Kemalbay, “İşçiler haklarını aramaya kalktıklarında büyük kol kuvvetlerini buluyorlar. Haklarını aramak istediklerinde OHAL ve KHK’lerle karşılaşıyorlar. Oysa AKP Genel Başkanı ‘Biz büyük bir ülkeyiz’ diyor. Oysa her 4 gençten biri işsiz. TÜİK verilerine göre, yüzde 10 üzerinde işsizlik var. Soruyorum Erdoğan'a büyük Türkiye bu mudur?” dedi. 

‘SAYA İŞÇİLERİ BİRLEŞEREK KAZANDI’ 

Adana’da Saya işçilerinin mücadelesine de değinen Kemalbay, “Saya işçileri bir ders verdi, sömürüye karşı Suriyeli işçileri de yanlarına alarak grev yaptı. Mücadeleleri hepimize örnek olsun” dedi. Hükümetin ‘yeni Türkiye’ söylemini eleştiren Kemalbal, “İktidar eskinin tekçiliğini başka bir kılıfla yeniden inşa ediyor. Biz Türkiye emekçileri Kürt halkı ile omuz omuza olmalıyız” dedi. Kanun hükmünde kararnameyle işten atıldıkları açlık grevi yapan ve daha sonra tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna değinen Kemalbay, “Nuriye ve Semih 200 gündür açlık grevinde. ‘Büyük Türkiye’ne yapıyor? Onları tecrit altında tutuyor. Faşizme karşı onlarlayız!” diye konuştu.

DEMİRTAŞ’TAN MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını Meral Danış Beştaş okudu. Meclisten geçen savaş tezkeresine dikkat çeken Demirtaş şunları ifade etti: “Barış, demokrasi, özgürlük, adalet ve eşitlikten yana olanlar, yani bizler ise bir kez daha savaş tezkeresine hayır dedik. Hem farklı halkların ve inançların eşit, özgür ve birlikte yaşamına düşman olanlara hem de Kürt halkının kendi geleceğini tayin etme hakkına gayri meşru diyenlere onurlu ve kararlı bir cevap verdik. Türkiye’de faşizmin kurumsallaşması için her gün yeni bir adım atılıyor. Fütursuzca sürdürülen baskılara her gün bir yenisi ekleniyor. Siyasi ömrünü baskı, zulüm ve saldırı politikalarıyla uzatmaya çalışan AKP-MHP ittifakının önündeki en büyük engel faşizme karşı direnenlerdir.” Demokrasi güçlerinin rollerini iyi oynaması gerektiğini anlatan Demirtaş, “HDP başta olmak üzere bütün muhalif güçlerin bu mücadeleyi büyütmesi gerekir. Milyonlarca insanın kararlı ve umutlu duruşunu bilerek ve bunun hakkını vererek hareket etmeliyiz. En geniş toplumsal muhalefet cephesinin örülmesine yardımcı olmalıyız” dedi. 

Konuşmaların ardından, mitinge gelenler, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak dağıldı. Ziya Paşa tarafında, gençlerin önü slogan attıkları gerekçesiyle kesildi. O sırada bir genç slogan attığı gerekçesiyle gözaltına alındı. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da büyük partilerin tarihi çöküşü

SONRAKİ HABER

Servis minibüsünün altında kalan 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa