Siyasilerin karikatürleri Kadıköy’de

Siyasilerin karikatürleri Kadıköy’de

Türkiye tarihinde iz bırakan siyasilerin karikatürleri Kadıköy Belediyesi Karikatür Evinde sergilenecek.

Türkiye tarihinin önemli siyasetçilerinin, karikatüristler tarafından bir zamanlar çizilen ve çokça konuşulan karikatürleri Kadıköy Belediyesi Karikatür Evinde sergilenecek.

Sergide; İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Deniz Baykal gibi  siyasetçilerin karikatürleri sergilenecek.

Atölye ve çeşitli söyleşilerin gerçekleştirileceği “Karikatür Günleri” kapsamında, Kadıköy Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği tarafından organize edilen “Siyasetçiler ve Karikatür”sergisi, 30 Eylül Cumartesi saat 16.00’da açılacak ve 27 Ekim Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

“Bugün çizilse acaba ne olur?” sorusunu sorduracak sergide Cemal Nadir Güler, Necmi Rıza, Turhan Selçuk, Ferruh Doğan, Ali Ulvi, Bedri Koraman, Semih Balcıoğlu, Orhan Alev, Oğuz Aral, Tan Oral, Zafer Temoçin gibi pek çok usta karikatüristin dönemin siyasetçileri ile ilgili çizdiği karikatürler yer alacak.

Kadıköy Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği’nden sergiye dair yapılan açıklamada karikatürün muhalif sanat olduğu ifade edilerek şöyle deniliyor: “Siyasetin başında kimler varsa, onların söylevleri, demeçleri, uygulama ve eylemleri de karikatürün konusu olabilir. İşin aslına bakarsanız, sadece siyasetçiler değil, toplumun her kesimi, içinde bulunduğu toplumsal yapının bir parçası olarak aksaklıkların da ortağı sayılır.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER karikatür