24 Eylül 2017 14:15

Gazetelerde tehdit ve savaş kışkırtıcılığı

IKBY'nin düzenleyeceği referandum öncesi TBMM’de sınır ötesi operasyon tezkeresinin uzatılmasının ardından gazetelerin çoğu savaş kışkırtıcılığı yaptı

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yarın düzenlenecek bağımsızlık referandumu öncesi Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tezkeresinin 1 yıl daha uzatılmasının TBMM’de kabul edilmesinin ardından Türkiye’deki gazetelerin neredeyse tamamı, TBMM’de kabul edilen tezkere üzerinen savaş kışkırtıcılığı yaptı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından bugün düzenlenecek bağımsızlık referandumu öncesi Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tezkeresinin 1 yıl daha uzatılmasının TBMM’de kabul edilmesinin ardından Türkiye’deki gazetelerin neredeyse tamamı, TBMM’de kabul edilen tezkere üzerinen savaş kışkırtıcılığı yaptı. İktidar yanlısı gazetelerin tamamı savaş kışkırtıcılığı yaparken tezkereye hayır diyen HDP’yi hedefe koymayı da ihmal etmedi.

İKTİDAR YANLISI GAZETELEİRN HEDEFİ HDP

“Üç Destek, Bir Köstek” manşeti ile çıkan Sabah gazetesi tezkereye hayır diyen HDP’yi hedef aldı. Birinci sayfasında AKP ve MHP adına yapılan konuşmalara atıf yapan gazete “Gazi meclis kararlı duruşla Barzani’ye son uyarıyı yaptı” diye yazdı, HDP için ise “PKK uzantısı” ifadesi kullanıldı. 

“Meclis Tamam Dedi” manşeti atan Yeni Şafak gazetesinin haberinde, “Türkiye, Barzani’nin Irak’ı parçalama hamlesine karşı gerekirse askeri güç kullanabilecek” ifadeleri ile savaş tezkeresine alkış tuttu. 

“Barzani’ye Milli Uyarı” manşetiyle çıkan Star gazetesi ise haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övmenin vesilesi yaptı. Haberde, “Referanduma karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ortaya konan Türkiye’nin kararlılığı, TBMM’nin milli duruşuyla dünyaya ilan edildi” denildi. 

Manşetinde “Artık Sen Düşün Barzani” ifadeleri kullanan Türkiye gazetesinin haberinde, TBMM kabul edilen tezkere için “Gereğini yap yetkisi” başlığı atıldı.

HÜRRİYET, AYDINLIK, SÖZCÜ, TAKVİM....

Hürriyet gazetesi de iktidar yanlısı gazetelerden eksik kalmadı. “Son Uyarı” manşetiyle çıkan gazete haberinde, “Barzani’nin bölgeyi ateşe atacak Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumuna son uyarı TBMM’den geldi” denildi. Gazete haberinde TSK’nın yaptığı tatbikata ilişkin de bilgi verdi. 

Hürriyet ile aynı manşetle çıkan Takvim gazetesinin haberinde “Türkiye, referandumda inat eden Kuzey Irak yönetimine son sözünü söyledi” ifadeleri yer aldı.

“En Yüksek Uyarı” manşetiyle çıkan Habertürk gazetesinin haberinde “Barzani’nin referandumuna karşı TBMM’den hükümete sınır ötesi vizesi” ifadeleri kullanıldı. 

Tezkereyi manşetine taşıyan bir diğer gazete olan Aydınlık gazetesinin haberinde “Müdahale onayı” başlığı kullanıldı. Gazete haberinde, “HDP dışındaki partilerin temsilcileri TBMM kürsüsünden Kuzey Irak’taki referandumun iptalini istedi” ifadeleri kullanıldı. Gazeteye yazı yazan Doğu Perinçek’e göre ise savaş tezkeresinin onaylanması ile “İkinci İsrail girişimini bozgun bekliyor.” 

“Barzani Şaşırma, sabrımızı taşırma” ifadeleri ile haber paylaşan Sözcü ise sınırda tatbikat yapan tankları hatırllattı: Tanklarımız sınırda bekliyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç medyasının 2017 teması: Çocuklar satılık değil

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa