23 Eylül 2017 22:43

ABD savaş uçakları Kore sınırında uçtu

Bomba yüklü ABD uçakları, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti sınırına uçtu. Pentagon, 'Mevcut askeri seçenekleri göstermek için' diye gerekçe sundu.

Paylaş

 ABD savaş uçakları, 'mevcut askeri seçenekleri göstermek için' Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti sınırında uçtu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), B-1B Lancer bombardıman uçakları ile F-15 jetlerinin ABD Başkanı'nın birçok askeri seçeneği bulunduğunu göstermek için' Kuzey Kore'nin doğu sınırında uçtuklarını açıkladı. Uçakların bu yüz yıl içinde şimdiye dek görülmedik oranda sınıra yaklaştıkları belirtildi. Pentagon'un açıklamasında, uçuşların Kuzey Kore'nin pervasızca davranışlarını ABD'nin ciddiye aldığını göstermek, ülkenin nükleer silah programını ciddi bir tehdit olduğunu vurgulamak için gerçekleştirildiği belirtildi ve "Bu misyon, ABD'nin kararlılığının bir göstergesi ve ABD Başkanı'nın herhangi bir tehdide karşı koyacak birçok askeri seçeneğinin bulunduğunun açık bir mesajıdır. ABD vatanını ve müttefiklerimizi savunmak için tüm askeri yetenekleri kullanmaya hazırdır" ifadelerine yer verildi.

ABD'nin sınırda gerçekleştirdiği bomba yüklü uçakların gövde gösterisinin hemen ardından bir açıklama yapan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ise, ABD Başkanı Donald Trump'ı "Akli dengesi yerinde olmayan, megaloman ve nükleer düğmeyi elinde tutan kişi" olarak niteledi. (Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri -  Joshua Smoot) (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosunun programı belli oldu

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu, HDP'li belediyenin deprem yardımının neden engellendiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa