23 Eylül 2017 17:07

Adapazarı Tren Garının kapatılması protesto edildi

BTS, Adapazarı Tren Garının kapatılmasını ve TCDD ile Sakarya Büyükşehir Belediyesinin rantçı politikalarını protesto etti.

Paylaş

Sakarya’da günde 4 çift olarak çalışan Ada Ekspresi, 20 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Adapazarı tren garı yerine kent merkezine 2,4 km uzaklıkta olan Mithatpaşa istasyonunda sonlandırılmaya başlandı. Bunun üzerine kentin merkezinde bulunan Adapazarı garının kapatılması gündeme geldi.

Bugün Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, siyasi partiler ve halk, Mithatpaşa’dan Adapazarı garına yürüyüş gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, "Adapazarı Ekspres tren seferlerinin kent içi trafiği engellediği ve hemzemin geçitlerde trafik oluşturduğu, bu nedenle de Adapazarı garının otogar yakınlarına taşınması yönünde planlama faaliyeti içinde bulunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile gar istasyon arazileri üzerinden gelir elde etmeyi işletmecilik sanan TCDD arasında Adapazarı garın belediyeye devrine ilişkin protokol imzalanmıştır. Bunun üzerine Adapazarı-Arifiye arasında ADARAY adı altında banliyö tren işletmeciliği yapılmaya başlanmıştır. Bu protokolün kanunen yok hükmünde olduğunu dile getirerek sözleşmenin iptalini sendika olarak talep etmiştik. Çağrımız üzerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yasal olmayan ADARAY tren işletmesi, 20 Ağustos 2017 tarihinde son bulmuştur’ dedi.

'TCDD İSTESE BU YOLU 3 GÜNDE YAPAR' 

Mithatpaşa-Adapazarı arasındaki 2,4 km’lik demiryolunun TCDD tarafından ‘Bakıma ihtiyacı var’ denilerek ekspres seferlerinin Mithatpaşa’da sonlandırıldığını belirten Bektaş, "TCDD isterse bu yolu 3 günde yapar" şeklinde konuştu.

Hasan Bektaş sözlerine şöyle devam etti: Bir hafta içinde Adapazarı Gar’a trenler girmediği takdirde gerek Sakarya Büyükşehir Belediyesi gerekse TCDD yetkilileri hakkında, halkın ulaşım hakkını engelledikleri ve yasalarla belirlenmiş görevlerini yerine getirmedikleri için savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız. Adapazarı-Arifiye arasında 20 Ağustos 2017 tarihine kadar SBB tarafından işletilen 16 çift ADARAY treni, halkın ulaşım ihtiyacı ve talebi dikkate alınarak TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından vakit geçirilmeden işletilmeye başlanılmalıdır. Pendik-Mithatpaşa arasında çalıştırılan 4 çift Adapazarı treninin son varış ve ilk çıkış noktaları ise kentin merkezi garı olan Adapazarı Gar’a giriş çıkış yapmalıdır.

'BELEDİYENİN TCDD'YE 3.700.000 TL BORCU VAR'

Basın açıklamasının devamında "22.01.2013 tarihinde imzalanan sözleşme yükümlülüklerini TCDD eksiksiz yerine getirmesine rağmen, Sakarya Büyükşehir Belediyesi hat kullanımı ve araç tahsisi için ödemesi gereken 3.700.000 TL’yi AKP iktidarına yakın belediye olma nüfuzunu kullanarak bu güne kadar ödememiştir. TCDD de bu alacağın tahsili için ısrarcı olmalıdır, bir an önce yasal girişimlerde bulunmalıdır. Adapazarı Gar ve sahasının belediyeye devrine ilişkin SBB ile TCDD arasında imzalanan protokol iptal edilmelidir. TCDD ise bir ‘mirasyedi’ tutumu ile gar ve istasyon sahaları üzerinden imar rantı elde etme hayalinden vazgeçip asli görevi olan tren işletmeciliğine yönelmelidir" denildi. (Sakarya/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alakır Vadisi'nde çevreci çifte silahlı taciz

SONRAKİ HABER

Uzun soluklu bir mücadele: Kadın hareketi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa