23 Eylül 2017 16:58

Saya işçileri Adana’da derneklerinin açılışını yaptı

Adanalı saya işçileri, Ayakkabı İşçileri Yardımlaşma Derneğini faal hale getirerek birlik ve beraberliklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Paylaş

Adana’da 6 Eylül’de iş bırakarak birkaç gün içerisinde zamlarını alan Adanalı saya işçileri, derneklerinin açılışını gerçekleştirdi. 2012’deki iş bırakma eyleminde kurulan ve atıl hale gelen Adana Ayakkabı İşçileri Yardımlaşma Derneğini faal hale getiren işçiler, birlik ve beraberliklerini sürdürerek daha ileri adımlar atacaklarını söylediler. İstanbul ve Antep Sayacılar Odaları da dernek açılışına çiçek göndererek dayanışma gösterdi. 

'DAHA İLERİ ADIMLAR ATACAĞIZ'

İşçilerin eylemde seçtikleri komitenin sözcüsü ve dernek başkanı olarak belirledikleri Ömer Tahak, derneğin daha ileri adımlar için bir başlangıç olduğunu söyledi. Birbirlerinin değerini bilerek birlik ve beraberlik içerisinde aynı inançla, aynı azimle yapmış oldukları mücadeleye ivme kazandırmak istediklerini ifade eden Tahak, “Daha büyük devrimlere imza atacağımıza inanıyorum” dedi. 

'ADALETSİZLİK VE VİCDANSIZLIK EMEK ALANINDA DA DEVAM EDİYOR'

Derneğin açılışına katılan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, adaletsizlik ve vicdansızlığın emek alanında da çok yüksek düzeyde devam ettiğini belirterek işçileri yarın saat 16.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleşecek “Adalet ve Vicdan” mitingine çağırdı. Emeğin hakkını vermemenin vicdan ve adalette bir karşılığı olmadığını dile getiren Beştaş, "Buradan Ankara’ya söylüyorum, emeğin hakkının verilmediği ülkeler demokratik de olamazlar” dedi. Saya işçilerinin direnerek haklarını aldığını kaydeden Beştaş, “Bu iş burada bitmiyor. Sizler sigortasız, güvencesiz çalışıyorsunuz. Bundan sonra da sendikal mücadeleye, daha ileri hamlelere adım atacağız. Biz HDP olarak her zaman emeğin, haksızlıklara uğrayanların yanında olduk. Gelir uçurumunun bu kadar büyük olduğu bir ülkede yaşamak hepimizin canını yakıyor” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İş bulamayınca sözleşmeli er oldu, yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Milli Savunma Bakanlığı 3 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...