23 Eylül 2017 15:09

‘Dışarıdaki Gazeteciler'den Cumhuriyet davasına çağrı

‘Dışarıdaki Gazeteciler’ Cumhuriyet çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Emre İper’in yargılandığı davaya çağrı yaptı.

‘Dışarıdaki Gazeteciler'den Cumhuriyet davasına çağrı

Paylaş

Cumhuriyet gazetesi çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Emre İper’in tutuklu yargılandığı Cumhuriyet davası öncesi ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ davaya çağrı yaptı. Sosyal medyadan #UmutSensin etiketiyle davaya çağrı yapan gazeteciler 
“Gazetecilere özgürlük için #UmutSensin. 25 Eylül saat 13.30’da Çağlayan’dayız” dedi. 

Çizer: Tarık Tolunay

#UMUTSENSİN

Cumhuriyet Gazetesinin İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Muhabiri Ahmet Şık ve Muhasebe Çalışanı Emre İper’in tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde 25 Eylül Pazartesi günü saat 14.30’da görülecek. 

Duruşma öncesi saat 13.30’da adliye önünde buluşma çağrısı yapan ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ “Gazetecilere özgürlük. 25 Eylül’de saat 13.30’da Çağlayan’dayız. #UmutSensin” diyerek sosyal medya kampanyası yaptı. Kısa sürede Türkiye’de TT listesinde 2. sıraya oturdu. 
#UmutSensin etiketi ile paylaşım yapan çok sayıda kişi “25 Eylül’de meslektaşlarımızı almak, hakikate ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için Çağlayan’dayız. Sen de gel! Çünkü #UmutSensin” dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları “PKK ve FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”le suçlanıyor. 
Hazırlanan iddianamenin kabulünün ardından 5 gün süren ilk duruşma sonrasında Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör ve Turhan Günay tahiye edildi. Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ile Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluğunun devamına karar verildi. 

İkinci duruşmada ise dosyaya bir diğer tutuklu Cumhuriyet Çalışanı Emre İper de dahil edildi. Duruşmada mahkeme heyeti, açıkladığı ara kararında tahliye taleplerini reddederek 5 tutuklu gazetecinin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme kararında Kadri Gürsel’in tutukluluğuna devam kararının oy çokluğu ile alındığı bir mahkeme üyesinin muhalefet şerhi yazdığı biliniyor. Tutukluluğa devam kararını okuyan Mahkeme Başkanı, “Diğer üç tanık dinlendikten sonra tutuklulukla ilgili daha sağlıklı karar vereceğiz” açıklaması yapmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'İki damat da İBB’yi istiyor'

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa