'Kuzey Suriye' demek psikolojik harekatmış!

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 'Kuzey Suriye' ifadesinin psikolojik bir harekat olduğunu öne sürdü! Oysa bir gün önce Başbakan da aynı ifadeyi kullanmıştı!Bir televizyon kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Kuzey Suriye' ifadesinin psikolojik bir harekat olduğunu söyledi. Dün, Londra'ya gitmeden önce

Bir televizyon kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Kuzey Suriye' ifadesinin psikolojik bir harekat olduğunu söyledi. Dün, Londra'ya gitmeden önce Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin bazı kentlerde yönetime el koymasına tepki gösteren Erdoğan da "Kuzey Suriye" ifadesini kullanmış, "Suriye Kürt Ulusal Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Biz Suriye'de toprak bütünlüğünün parçalanmasını istemiyoruz. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece Kürt kardeşlerimizden oluşmuyor. 900 km sınırı olan bir ülke sessiz kalır mı" demişti.

'GEREKSİZ RİSKLER ALMAMIZ BEKLENMESİN'

Suriye'de geçiş sürecinin en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini belirten Davutoğlu, "Herhangi bir konjonktürde Türkiye'nin gereksiz riskler almasını kimse beklemesin" dedi.

'ESAD'IN KALICI OLDUĞUNA İNANAN KALMADI'

Davutoğlu, Esad'ın Suriye'de kalıcı olduğuna inanan bir uluslararası aktör veya iç aktörün kalmadığını, herkesin yeni yönetimle ilgili planlar yapmaya başladığını öne sürerek, "Eğer biz Suriye'de zulüm yapan bir rejimin yanında yer alsaydık, oluşacak yeni yönetimle ilişki kurmak için tekrar gidip Şam'da özür dilememiz gerekirdi o halktan" diye konuştu. Suriye'de kolay bir süreç yaşanmayacağını başından beri düşündüklerini ifade eden Davutoğlu, "Hala zor bir süreç olacağını düşünüyoruz. Kimse öyle bu yapıların kolay değişeceğini düşünmesin" dedi.

DAVUTOĞLU'NU YARALAYAN ŞEY!

Davutoğlu, Suriye meselesinden en fazla etkilenecek iki halkın Türkiye ve Suriye halkları olacağını belirterek, kendilerini en fazla yaralayan şeyin Türkiye'nin başka ülkelerin kaygılarıyla meseleye yaklaşıyormuş gibi gösterilmesi olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net