İpar Buğra artık Karaburun'un rüzgarlarında yaşayacak

İpar Buğra artık Karaburun'un rüzgarlarında yaşayacak

Türkiye Ekoloji Hareketinin önde gelen isimlerinden Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, yaşamını yitirdi.

Türkiye Ekoloji Hareketinin önde gelen isimlerinden Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, akciğer ve karaciğer kanseri tedavisi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde yaşamını yitirdi. Buğra, aniden ortaya çıkan ve doktorların artık son evresi dediği hastalığa 1 ay direnebildi. 

EGEÇEP bileşenlerinden Karaburun Kent Konseyi'nin yıllardır Başkanlığını yürüten, bu süre içerisinde başta yarımadayı kuşatan RES faaliyetleri olmak üzere, balık çiftlikleri ve taş ocaklarına karşı yürütülen mücadelenin önderliğini yapan İpar Buğra 61 yaşındaydı. Ülkenin dört bir yanındaki RES karşıtı mücadelenin birleştirilmesine dönük "Rüzgar Yaşamdan Yana Essin İnisiyatifi"nin de kurucularından ve ilk sözcülerinde olan Buğra, çok iyi düzeydeki İngilizcesiyle uluslararası kuruluşlara başvurarak RES firmalarına kredi sağlamamaları için birçok girişimlerde bulunuyordu. 

YAŞAMININ SONUNA KADAR EKOOLJİ MÜCADELESİNİ BIRAKMADI

Yaşamının son evresine kadar Karaburundaki ekoloji mücadelesini bırakmayan, Karaburun'un özel çevre koruma alanı ilan edilerek RES istilasından kurtarılması için çabalayan Buğra O.D.T.Ü. İdari İlimler Fakültesi İşletmecilik Bölümü mezunuydu. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı, İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri’nde Dış Ticaret Müsteşarlığı Denetçisi olarak görev yapan Buğra, OECD Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde Müşavirlik İsrail, Mısır, Avrupa Birliği Haksız Rekabetin Önlenmesi Uygulamaları Müzakereleri gibi birçok uluslararası görevde bulundu. Güney Afrika Cumhuriyeti, Meksika, Çin Halk Cumhuriyeti Pazara Giriş Çalışmaları Çeşitli Ülkelerde  uluslararası fuarlarda yer alan Buıra, Türkiye katılımının denetlenmesi ve  Brüksel, AB Ortak Tarım Politikaları Eğitimi çalışmaları içinde de yer aldı. 

KARABURUN'A GÖMÜLECEK

2012 /2017 yılları arasında Karaburun Kent Konseyi Başkanlığı’nı sürdüren İpar Buğra  Karaburun’da Biyosfer Rezerv Alanı/Öncelikli Çevre Koruma Alanı (ÖÇKA) çalışmalarının mimarıydı. Karaburun Yarımadasında Rüzgar Enerji Santralleri yatırımları sürecinde açılan 11 dava, taş/mıcır/maden ocakları davaları ve balık çiftliklerine karşı verilen mücadelede pek çok emek harcadı. Buğranın cenazesi yarın (Pazar) öğle namazının ardından Karaburun'da toprağa verilecek. EGEÇEP'in  yayyanı sıra birçok kurum da yayınladıkları bildiri ile İpar Buğra'nın kaybından doğan üzüntüyü dile getirdiler. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Eylül 2017 13:14
www.evrensel.net
ETİKETLER İpar Buğra

1 yorum yapılmış

 1. Faik Alper Sökmen 7 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Herkes hayatında istemeyerek kalp kırmıştır. İpar, çevresindeki hiçbir insanı kırmayan, kıracağını hissettiğinde de bir gülümsemeyle hemen geri çekilerek karşısındakini sakinleştiren bir insandı.
  Dediğim dedik, iddiacı, ille kendisini haklı çıkartmaya çalışan ısrarcı karakterlerden en uzak birkaç insan varsa biri de İpar'dı.
  Kendisini göstermek için hiçbir çabada bulunmazdı.
  Eşsiz kişiliği ile değerli biri olduğunu çevresindeki herkes hissederdi. O ise hissettirmek için hiçbir yapmacık davranışta bulunmazdı.
  Bunları sağken yazmadığıma pişman değilim, o zaten kendini biliyordu. Çevresi de biliyordu eminim.
  Tek pişmanlığım, 2005 Yılında bir ara internetten görüşürken ikimiz de ihmal ettik sürdürmeyi.
  12 yıldır, nerede olduğunu bile bilmiyordum. Bugün çok dolaylı yoldan duyduğumda ölüm haberini, dur bir adını yazayım facebook'ta bulurum, dedim. Ve buldum. Ne kadar pişmanım şu işi daha önce yapmadığıma.
  NİYE BU KADAR UZUN ANLATTIM: SEVDİĞİNİZ İNSANLARI MUTLAKA ARAYIN; İLİŞKİYİ KOPARMAYIN; ARA SIRA SAĞLIK HABERİNİ ALIN YETER: Üstelik ölümünü bie bir ay sonra öğrenme ayıbını yaşamamış olursunuz, şu iletişim çağında!

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.