23 Eylül 2017 05:07

Eylemde olan sayacı arkadaşlarımızı destekliyoruz

Adana'dan bir saya işçisinin mektubu: İstanbul, Antep, İzmir ve Konya’daki sayacıların eylemlerini destekliyoruz. Onlar kazanırsa biz kazanırız.

Eylemde olan sayacı arkadaşlarımızı destekliyoruz

Paylaş

Mehmet KAR
Adana

Biz sayacılar bu işe yıllarını verdikten sonra rahat etmek bir yana günlük 14 saatten fazla çalışan zanaatkarlarız. Yaptığımız iş uzun yıllarca bu işte çalışılarak öğreniliyor. Ayakkabı dikmek ustalık gerektiren bir iş. Ayakkabı sektörünün bel kemiğini oluşturmamıza rağmen haklarımızın çok fazla kısıtlı olduğu görülüyor. Biz kimyasal ilaç, solüsyon gibi insan sağlığını tehdit eden maddeler ile iş yapıyoruz. Çalışan çocuklar da bu maddelerle her gün nefes alıp veriyor. Çalışma yerlerimiz sağlıksız ve gerçekten havasız. Ayakkabı üretiminin bir parçası olan saya işinde çalışanların çoğu kesiciler, kalıpçılar gibi için diğer bölümünü yapanların aksine asıl işi alan büyük atölyelerin dışında kurdukları 4-5 kişilik ekiple tek göz odalarda çalışıyor. Bizim de firma içinde çalışanlar gibi havalandırma sistemlerimiz olmalı. Bu firmalar bizim işçiliklerimizle para kazanıyor. Yıllardır bu böyle devam etmekte. Bir sayacı ustası evine ekmek götürmek için günde 14 saat ve bazen daha da fazla çalışıyor. 

Bu sayacılar ailesiyle çok az vakit geçirebiliyor ve çok az kazandığı için sosyal aktivitelerde bulunamıyor. Artık buna son vermek için kendi derneklerimize kayıt oluyoruz. Toplu halde karar alarak ve birbirimize destek olarak bu sorunların üstesinden gelmek için birlikte hareket edip şartlarımızı resmileştirip kendimize ve ailemize iyi bir gelecek sunabilmek için iş bırakma eylemlerini yaptık. Haklarımızı gerçekten alana kadar devam ettirmek en doğal hakkımız. Sosyalleşme bizimde hakkımız. Bizim başlattığımız eylem şimdi İstanbul, Antep, İzmir, Konya gibi illerde başladı. Biz Adanalı saya işçileri olarak onları anlıyoruz. Çünkü biz de aynı sorunları yaşıyoruz. Yukarıda yazdığım gibi ücret dışında da çok sorunumuz var. Bu sorunları çözmek için İstanbul, Antep, İzmir ve Konya’daki sayacı arkadaşlarımızın eylemlerini destekliyoruz. Onlar kazanırsa biz de kazanırız.

ÖNCEKİ HABER

Sorunlarımız ortak çözüm de ortak olmalı

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa