23 Eylül 2017 04:59

Sorunlarımız ortak çözüm de ortak olmalı

Adana'dan saya ustası Mehmet Alyakut, çalışma koşullarını, taleplerini ve çözüm önerilerini yazdı.

Sorunlarımız ortak çözüm de ortak olmalı

Paylaş

Mehmet ALYAKUT
Adana

Merhaba Evrensel gazetesi okurları. Biz bu mesleğe 15-20 yılımızı vermiş sayacılarız. Dışarıda, örneğin bir mağazada 15-20 sene çalışan biri ya emekli oluyor ya da orada şef oluyor. Biz 15-20 senemizi veriyoruz. Adam bize ‘Sen git başka sayacı getiririm’ diyor. Bu işe yıllarımızı verdik. Sigortamız, güvencemiz bile yok. Bize asgari ücret 1400 lira diyorlar. Yatmayan primimizi, fazla çalışmamızı hesap etmiyorlar. Hesap kesiminde bize 2 bin 500 lira alıyorsunuz diyorlar. Alıyorum da bunun hepsini ben almıyorum ki. Yanımda çalışan kalfaya 450 lira haftalık veriyorum. Dükkan kirası, iplik parası, makinesini çıkarınca birlikte çalıştığım işçiden aylık 100 lira fazlasına denk geliyor. Yıllardır ustalık yapıyorsam en az bin lira kazanmam lazım. Ev geçindiriyoruz, kira veriyoruz, sosyal ortamımızın olması için en az bin lira haftalık almamız lazım.

Zam istediğimde diyordu ki “Sana günlük 20 çift daha vereyim. Oradan telafi edersin.” “Ben zaten akşam 10’da eve gidiyorum. Daha fazla kazanmak için 11’de mi gideyim? Ben insanım. Hayvana benzer bir halim mi var? Sen çift başı 3 lira yerine 6 lira versen de ben 8 saat çalışsam” dedim, tepki gösterdi. Bizim çalışma şeklimiz böyle. Para kazanmak için daha fazla çalışmak zorundayız. Bazı patronlara “Sen sayacı masrafını ne gösteriyorsun?” diye sorduğumda 5,5 diyorlar. “Peki 5,5 liradan vazgeçtim. 4,5 lira neden vermiyorsun?” diye sorduğumda susuyor. Biz atölyenin dışında çalışıyoruz. Patronların biri bana diyor ki “Dükkan iste sana dükkan vereyim.” Kalfa, kesici içeride çalışıyor. Onlar da çift başı çalışıyor.

Şu anda diğer illerde de aynı sorunlardan kaynaklı eylemler sürüyor. Bu sorunların çözümü bizim parça başı yerine içeride çalışmamız. İçeride çalışırsak daha düzenli çalışma saatlerimiz olur. Sosyal güvencemiz ve iş güvencemizin olması gerekir. Sayacıların sorunları ortak çözümün de ortak olması lazım. O yüzden eylemde olan sayacı arkadaşlarımızı destekliyoruz. Bugün zam alıyoruz ama bunun devam etmesi için tekrar iş bırakmamız gerekecek. Bizim öncelikle bir sendikaya üye olmamız ve sigortalı çalışmamız gerekiyor.

ÖNCEKİ HABER

TBMM olağanüstü toplanıyor: Savaş tezkeresine hayır!

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa