23 Eylül 2017 02:54

‘Sokakta yasak, okulda yasak. Müziği nerede yapacağız?’

Kayseri'de zabıtaların peşlerini bırakmadığı sokak müzisyenleri Furkan ve Efe soruyor: Sokakta yasak, okulda yasak. Müziği nerede yapacağız?

‘Sokakta yasak, okulda yasak. Müziği nerede yapacağız?’

Paylaş

Sevil ERUCU
Murat ZEREN
Kayseri

Arkadaşlarımızla oturup sohbet ettiğimiz bir günün akşamında evlere dağılırken bir pasajda denk geldik Furkan ve Efe’yle. Daha pasaja inmeden yüzümüzde bir gülümseme oluşmuştu bile. Kayseri’de yaşayanlar için çok da alışılmış bir ses yankılanmıyordu ne de olsa. İşten çıkıp evlerine gidenler, hızlı adımlarla yürüyerek muhtemelen bir yere yetişmeye çalışanlar; sokak müziği yapan Furkan ve Efe’ye kulak vermeyi de ihmal etmiyorlardı. O an aramızda alınmış hızlı bir kararla yanlarına oturduk. Bir yandan şarkılarına eşlik ederken bir yandan da Efe’yi saksofon çalarken izleme fırsatı yakaladık.

Şarkı aralarında yaşadıkları sorunlardan konuşurken ertesi gün buluşup yapacağımız röportajda bunları uzun uzun konuşmayı kararlaştırarak yanlarından ayrıldık. Buluştuğumuzda ilk olarak Furkan başladı anlatmaya. Amcasının 6-7 yıl önce aldığı bir gitarla müziğe başladığını söyleyen Furkan, Kayseri’de müziğin bir ihtiyaç haline geldiğini vurguluyor. 

KENDİNE VAKİT AYIRAMAYANLAR İÇİN…

“Mesela biri işten çıkıyor. İşin yorgunluğu var üzerinde. Bizim çaldığımız pasajdan geçerken bir ses geliyor kulağına. Hoşuna gidiyor. Zaten yoğun bir tempoda çalışıyorum. Kendime ait vaktim yok” diyerek ekliyor Efe: “Oturuyor 5 dakika bizi dinliyor. Belki de o kişi için bu 5 dakika çok kıymetli oluyor”. Amaçlarının birilerine iyi gelmek olduğuna, meselenin para olmadığına vurgu yapmayı da ihmal etmiyor! 

Sokak müziği yaparken pek çok sıkıntı da yaşadıklarını ifade ediyorlar. En çok da zabıtalardan şikayetçiler. Furkan zabıtalarla yaşadıklarını, “Aslında Cumhuriyet Meydanı’nda çalmak serbest ama daha 5 dakika oturmadan zabıtalar gelip ‘Çevreden rahatsız olanlar var’ diyerek bizi kaldırıyor. Sorsanız bir kişi de çıkıp demez, ‘Ben rahatsız oluyorum’ diye. Onlara anlatmaya çalıştığımız çok oldu ama hep ters cevaplar alıyoruz” diyerek açıklıyor. 

Bu sırada sözü Efe alıyor. “Ben 1 buçuk yıldır Kayseri’de sokak sanatçılığı yapıyorum.  Cumhuriyet Meydanı’nda müzik yapmak istediğimizde her defasında 5 dakika içinde kaldırılıyoruz. Hâl böyle olunca biz de şu an çaldığımız pasajın esnafıyla konuştuk. Samimi olduklarımız da oldu. Anlaştık onlarla artık pasajda çalıyoruz.  Rahatsız olduklarını belirtmedikleri sürece zabıta bizi kaldıramıyor. Yani pasajda karışamıyorlar bize. Zaten Cumhuriyet Meydanı’nda zabıtalar karışmasa dahi yunuslar geliyor. Bu sefer de onlar kalkmamızı istiyorlar. Anlayacağınız bize Cumhuriyet Meydanı’nda müzik yaptırmıyorlar” diyerek Efe yaşadıkları problemleri bizimle paylaşıyor.

KAYSERİ’DE DİLENCİLİK SERBEST SOKAK MÜZİĞİ YASAK!

Kayseri’de dilenciliğin giderek arttığına vurgu yapan Efe, “Bazen tam yanımızda dilenci ablalar oturuyor. Biz de yanlarında bir şeyler çalıyoruz. Zabıta gelir bizi kaldırır. Dilenci dilenmeye devam eder ama biz müziğimizi yapamayız. Kayseri’de dilencilik serbest, sokak müziği yasak!” diye ekliyor.

Efe’de tıpkı Furkan gibi bu işi para için yapmadıklarını söylüyor. “Bizim amacımız buradan para kazanmak değil. Mesela Furkan, müzik yapabilmek için işten çıktı. İnsanlar geçerken bir gülümsesin, biz sokakta müziğimizi geliştirelim. Eğlenelim, bir anımız olsun. Bizim amacımız bu saydıklarımızdan fazlası değil. Ama insanların bu şekilde geçmediği zamanlar da oluyor. ‘Modern dilenci misiniz siz?’ diyen oldu bize ya!”

Okuldan konu açıldığında ise Efe, Güzel Sanatlar Lisesine giremediğinde okulu bıraktığından bahsediyor. Okula girmek için çok fazla torpil döndüğünü düşündüğünü ekleyerek “Zaten Kayseri’de eskiden ruhsat almış 4-5 mekan dışında canlı müzik yapılması da yasak. Okulunu okuyamadık, sokakta çaldırmıyorlar, bir mekanda işe de giremiyoruz. Biz bu müziği nerede yapacağız?” siteminde bulunuyor! 

Diğer sokak sanatçılarına seslenen Efe ve Furkan ise sokakta müziğini yapamayan diğer arkadaşlarına dergimiz aracılığı ile seslenip bu daraltılmanın ve engellemenin birlik olduğumuzda ortadan kalkacağını vurgulayarak birleşme çağrısı yapıyor!,

Sohbetimizi bitirip kalkacağımız sırada bir çocuk elinde tartısıyla “Efe ağabey 2 lira var mı?” diyerek geliyor. Parayı ne için istediğini sorduğumuzda ise “Darbuka alıp, ben de sokağa ineceğim” cevabını alıyoruz. Parayı aldıktan sonra “Var ya sizi bir ay bedava tartacağım!” demesi üzerine masadaki sohbet gülüşmeler eşliğinde son buluyor.

ÖNCEKİ HABER

Buz hokeyinde Continental Cup heyecanı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa