Çıplak aramaya karşı çıkınca sağır olana kadar darbedildi

Çıplak aramaya karşı çıkınca sağır olana kadar darbedildi

Tarsus T Tipi Cezaevine nakledilen bir tutuklu çıplak aramayı kabul etmediği için darbedildi. Darp nedeniyle tutuklunun kulakları sağır oldu.

Cezaevlerinde tutukluların yaşadığı hak ihlalleri bitmek bilmiyor. Tarsus T Tipi Cezaevine nakledilen Çerko Mimkara’nın çıplak aramaya karşı çıktığı için darbedildiği ve sol kulağının işitme duyusunu kaybettiği öğrenilirken, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklular ise ağır hak ihlalleri ve baskılara karşı, aile görüşüne çıkmama ve duruşmalara katılmama kararı aldı.

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen 19 yaşındaki Çerko Mimkara’nın çıplak aramayı kabul etmediği için darbedildiği belirtildi. Mimkara’nın ablası Evin Mimkara,  Tarsus Cezaevinde kardeşini ziyaret eden Avukat Yılmaz Talha’dan edindikleri bilgiler doğrultusunda yaşananlardan haberdar olduklarını söyledi. 

Cezaevine getirildiği sırada dayatılan çıplak aramayı kabul etmediği için kardeşinin 10’a yakın gardiyan tarafından darbedildiğini vurgulayan abla Mimkara, darp sonucu kardeşinin sol kulağının duymadığını sağ kulağının ise kısmi duyduğunu buna rağmen hastaneye götürülmediğini kaydetti. Kardeşinin sevk edildiğinden de haberdar edilmediklerini kaydeden abla Mimkara, kardeşinin 7 gündür hücrede tutulduğunu aktardı. 

Aile, yaşananlara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesine başvurdu.

ELAZIĞ T TİPİ’NDE BASKILARA KARŞI EYLEM

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklular ise ağır hak ihlalleri ve baskılara karşı, aile görüşüne çıkmama ve duruşmalara katılmama kararı aldı. Tutukluların aileleri ile yaptıkları telefon görüşmelerinde verdiği bilgilere göre, cezaevi tarafından dayatılan “Ayakta sayım”, “Koğuşlara kamera yerleştirme” uygulamalarından dolayı böyle bir karar aldıklarını bildirdi. Eylemin uygulamalar son bulana kadar süreceği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Meryem 24 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    06.08.2017 tarihinde Elmalı acik ceza evi önünde bir aracın durması ve ıçindeki bayanın darp edilmesi sonucu mahkumlarında yaşam alanlarından bu olaya tanık olmaları sonucu o kişilere sesli bir şekilde müdahale etmeye çalıştıkları esnada infaz kurumu memurlarının kurum dışına çıkıp kavga yapan şahısları ayırmaya çalıştığı esnada kişilerin devletin memuruna saldırdıklarını gören mahkumlar insani ve vijdani duygular içerisinde kurum kapılarınında açık olması dolayısıyla gerek kadının sarp edilmesi gerek memurun darp edilmesi sonucu buna kayıtsız kalmayıp kapı önüne çıktıkları ve infaz kurumu memurlarının içeriye girdikten sonra sayım alınması halinde herkesin yerinde olduğu görülmüş olup daha sonrasında Elmalı açık cezaevinde yatan 34 hükümlüye soruşturma açılıp 4ay kapalı cezaevi cezası verilip bunun içerisinde de 1ay görüşten yoksun cezası verilmiştir bu olay medyaya farklı şekilde yansitılıp bu 34 mahkumu bu duyarlı davranışına rağmen ceza almaları hakmidır.bu insanlar arasında kurban bayramında izine çıkacak olanlar 15 gün cezasını infaz etmek için gelenler ve tüm hükümlüler kadına şiddet ve devletimizin memurunu kurtarmaya çalıştıkları için evlerine ailelerine yuvalarına gidemiyorlar bu mahkumlardan biride eşim bizki 15 Temmuz darbe gecesi kendimizi sper ettik devletimizin memurunu kendi aile bireyi olarak gördük suanki mağduriyetimizi sayın Cumhur Başkanımıza duyurmak istiyoruz bu 34 devletini seven benimseyen insanları cezalandiriyorlar lütfen bu insanlar gerçekten cezalandırılacak birşey yapmadı sizden yardım eli bekliyoruz. Bu benim numaram 05372580424

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.