22 Eylül 2017 22:24
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Eylül 2017 22:31

Mardin’de ‘Güvercinin Rüyası’

Ressam Yüksel Sönmez’in ‘Güvercinin Rüyası’ adlı sergisi sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Mardin’de  ‘Güvercinin Rüyası’

Paylaş

Ressam Yüksel Sönmez’in (Yuko) ‘Güvercinin Rüyası’ adlı sergisi, Mardin Artuklu Üniversitesinde 28 Eylül’e kadar ziyaretçilerle buluşacak.

Sergide, sanatçının yerli halklar ve doğadan ilham alarak ortaya koyduğu işleri yer alırken, bu eserlere Özcan Yüksek’in yazıları eşlik edecek.

Yuko’nun başlıca sergilenecek tabloları arasında “Büyücü”, “Kartalın Rüyası”, “Okyanustaki Ötekiler” ve “Güvercinin Rüyası” gibi eserleri bulunuyor.


YUKO KİMDİR?


Ressam Yuko, Anadolu’da, Erzerom’a (Erzurum) bağlı Çağlar köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu, sonrasında Berlin’e taşındı. Arizona’da Hopi Kızılderilileri ile tanıştı, altı ay onlarla birlikte yaşadı. Bundan sonraki sanat yaşamını yerli halkın dünyaya bakışı belirledi. Hindistan, Tayland, Laos, Vietnam, Brezilya, Meksika, Guatemala’da yaşadı. İlk sergisini Berlin Edebiyat Evinde açan Yuko’nun, aynı kentte birçok kişisel ve karma sergisi oldu. Resimlerini çoğunlukla aylarca kaldığı Amazon ve Orta Amerika yerlileri arasında yaptı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Engelsiz Yaz Kampı’ Kuşadası’da yapılacak

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa