22 Eylül 2017 17:32

DİSK Güzelbahçe Belediyesindeki sürgünlere tepki gösterdi

DİSK Güzelbahçe'deki CHP ilçe kongresi delege seçimlerinde farklı listeye oy veren iki işçisini sürgüne gönderilmesine tepki gösterdi.

Paylaş

İzmir Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP ilçe kongresi delege seçimlerinde farklı listeye oy veren iki işçisini sürgüne gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan DİSK İnce’yi yapılan yanlıştan vazgeçmeye çağırdı.


Sürgüne gönderilen Kadın İşçi Mine Bilir Şahin 15.00-24.00 saatleri arasında umumi tuvaleti temizlemekle görevlendirildi. Yine Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünde çalışırken Fen İşlerine gönderilen Vural Gezer isimli işçi ise aynı zamanda Baştemsilci.


Konu ile ilgili açıklama yapan işçilerin örgütlü olduğu Genel-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube, uygulamanın iş kanuna aykırı olduğunu belirterek Belediye Başkanının kendi siyasi tercihlerini işçilere dikte ettiremeyeceğini vurguladı.


Genel-İş Ege Bölge Temsilciliğinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Şükret Sevgener, sendikalarına üye 2 işçinin haksız bir şekilde sürgün edildiğini, BeiZlediye Başkanının sürgünün gerekçesini “rotasyon” olarak açıkladığını belirterek, gerçeğin böyle olmadığını, sürgünlerin delege seçimlerinden kaynaklandığının herkes tarafından bilindiğini dile getirdi.


‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NE NEDEN KATILDINIZ?’


Delege seçimlerden bir gün sonra hayata geçirilen uygulamaların yasaya aykırı olduğunu ifade eden Sevgener, “Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, kendi siyasi fikirlerini üyelerimize de dikte etmeye çalışıyor. İnce’nin ‘Güzelbahçe’deki hainleri temizleyeceğiz’ açıklaması yakışık almadı. İntikam alırcasına yapılan bu açıklamaların, geri dönüşü olmayan yaralar açacağı unutulmamalı” dedi.


Sevgener, İnce’ye, “Madem antidemokratik uygulamaları belediye başkanlığı eliyle yapacaksınız o zaman neden Adalet Yürüyüşü’ne katıldınız ve Adalet Kurultayında boy gösterdiniz. Merkezi hükümetin baskı politikalarını uyguladığınızda bir farkınızın kalmadığı, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının hayata geçirmediğiniz anlaşılıyor” dedi. Sevgener, sorunların çözülmediği, taleplerin karşılanmadığı durumda her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduklarını belirtti.


Belediye Başkanı İnce’nin, Mine Bilir Şahin için sarf ettiği, “Ben onu AVM’de çalışırken çocuğu ile ilgilenemiyor diye işe aldım” sözlerini eleştiren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, Belediye Başkanının birisini işe almasının onu sürgün edebileceği anlamına gelmediğini belirtti.


Sarı, söz konusu uygulamalardan vazgeçilmezse Güzelbahçe Belediyesi önünde eylem yapacaklarını ifade etti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fazıl Türk gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa