Sayacılar, Manisa'da da iş bırakacak

Birçok ilin ardından Manisa’da da sayacılar parça başı ücretlerinin arttırılması için pazartesi günü iş bırakacak.

22 Eylül 2017 14:59
Paylaş

Metehan UD
Manisa

Adana, İstanbul, Antep, Konya ve İzmir'in ardından Manisa'da da sayacılar harekete geçme kararı aldı. Manisa Ayakkabıcılar Sitesi girişinde bir araya gelen saya ustaları pazartesi günü 1 haftalığına iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Çok sayıda saya ustasının katıldığı açıklamada bütün saya ücretleri arttırılmadan işbaşı yapılmayacağı vurgulandı. 10 yıldır aynı ücrete iş yaptıklarını dile getiren işçiler bütün sayacılara birlik çağrısında bulundu.

Sayacılar adına açıklama yapan Murat Yıldırak isimli saya ustası, yıllardır haklarını alamadıklarını belirterek asgari ücretin altında kazandıklarını dile getirdi. Ayakkabının büyük bir kısmını saya ustalarının yaptığını buna rağmen yüzde 10 bile pay alamadıklarını da ekleyen Yıldırak meslekte kayıt dışılığın yüksekliğine çekti.

Gerekirse 2-3 hafta çalışmayacaklarını dile getiren Yıldırak, “Onlar dayanabiliyorsa biz de dayanırız. Kiralarımızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Piyasada 400 liralık ayakkabı için bize 4 lira ödüyorlar. Üstelik malzemeleri de biz alıyoruz. Bu saatten sonra hakkımızı almadan işbaşı yapmayacağız. Hak verilmez alınır. Biz mesleğimizi de koruyoruz. Ayakkabının yüzde 10’unu talep ediyoruz. Patronlara ve imalatçılara çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metroda bomba şakası yapan 3 liseliye hapis cezası

SONRAKİ HABER

Basın Konseyi: Basın özgürlüğünü anlatan kitap toplatılamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa