22 Eylül 2017 14:48

Kim Jong-un: Akıl hastası Trump tehdidin bedelini ödeyecek

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehditlerine sert bir açıklamayla yanıt verdi.

Paylaş

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda sarf ettiği "Zorunda kalırsak Kuzey Kore'yi yok ederiz" sözlerinin bedelini fazlasıyla ödeyeceği uyarısında bulundu.

BBC'nin haberine göre devlet televizyonunda açıklama yapan Kim Jong-un, "akıl hastası" olduğunu söylediği ABD Başkanı Trump'ın bu sözlerle onu korkutamayacağını söyledi ve Batı'ya şu mesajı verdi: "Trump'ın sözleri beni korkutmak ya da durdurmak yerine, seçtiğim yolun doğru yol olduğuna beni ikna etti. Bu benim son ana kadar izleyeceğim yol olacak."

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump daha önce yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'yi yok edebilecekleri" tehdidinde bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı: "ABD'nin büyük bir gücü ve sabrı var ama kendisini ve müttefiklerini savunmaya zorlanırsa Kuzey Kore'yi yok etmekten başka çaremiz kalmaz. ABD buna hazır, istekli ve bu kabiliyeti var, ancak umarım buna gerek kalmayacak."

KUZEY KORE'YE KARŞI YENİ KARARNAME

Trump, dün Kuzey Kore'nin nükleer silah programına karşı ülkeye ek yaptırımlar getirecek bir kararnameyi imzalamıştı. Trump, yeni kararnamenin Kuzey Kore'nin "insanlığın tanık olduğu en ölümcül silahları geliştirme çabalarına gelir sağlayan tüm kaynakları" kesmeyi amaçladığını söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın imzasını attığı kararnamenin ABD hazinesine, Kuzey Kore'yle iş yapan şirketleri ve finansal kurumları hedef alması için bazı yetkiler verdiği belirtildi. Yaptırımlar en başta "tekstil, balıkçılık, bilgi teknolojisi ve imalat sektöründeki şirketleri" ilgilendirecek.

Nükleer silah programı gerekçe gösterilerek ağır uluslararası yaptırımlara maruz kalan  Kuzey Kore, altıncı ve en büyük nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmış, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise, aralarında tekstil ürünlerinin ithalatı ve petrol tedarikine kısıtlamalar da bulunan bir ambargo kararını oybirliğiyle kabul etmişti. Çin ve Rusya'nın da veto etmediği yaptırımlar, Kuzey Kore'nin nükleer programına para ve kaynak sağlamasını engellemeyi amaçlıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fındık üreticisi yarın Ordu'da miting düzenleyecek

SONRAKİ HABER

F Oturumu’nun 402'ncisinde Erdal Özel'in serbest bırakılması istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa