21 Eylül 2017 19:16

İzmir Kısa Film Festivali’nde geri sayım başladı

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde başvuruları sona erdi. 72 ülkeden toplam 1570 film Altın Kedi ödülleri için başvuruda bulundu.

İzmir Kısa Film Festivali’nde geri sayım başladı

Paylaş

İzmir'in en prestijli sanat etkinliklerinden biri olan ve sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde başvurular sona erdi. 72 ülkeden toplam 1570 film Altın Kedi ödülleri için başvuruda bulundu. Bu yıl jüri başkanlığını başarılı yönetmen Derviş Zaim’in yapacağı festivalin ana gösterim merkezleri de Fransız Kültür Merkezi ve Kültürpark içinde bulunan İzmir Sanat olacak. 

Yoğun ilgi gören Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde geri sayım başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, Buca Belediyesi, Konak Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Fransız Kültür Merkezinin katkıları ile hazırlıkları tüm hızıyla süren 18. festival için, ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde yarışmak üzere 1570 film başvuruda bulundu. 

Kare Film organizasyonunda, 07-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler ve atölye çalışmaları ile de rengarenk bir program sunulacak. 

JÜRİ BAŞKANI DERVİŞ ZAİM

Hazırlıklar tüm yoğunluğu ile sürerken, jüri başkanı da belli oldu. Ön jüri değerlendirmesi sonunda finalist olarak belirlenen filmler, Tabutta Röveşata, Balık ve Filler ve Çimen gibi unutulmaz filmlerin ödüllü yönetmeni Derviş Zaim başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirilecek.

400’ÜN ÜZERİNDE FİLM GÖSTERİLECEK

Yerel yönetimler ve üniversitelerin desteğiyle tüm şehre yayılan festivalde 400’ün üzerinde filmin yer alması bekleniyor. İran’dan Avrupa’ya kadar pek çok ülkeden yoğun ilgi gören festivalin ana gösterim salonları Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat Merkezi olacak.
Altın Kedi Ödülleri için yarışmak üzere finale kalan filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Balkan Naci İslimyeli’nin ‘Hatırla’ sergisi açıldı

SONRAKİ HABER

Kuzey Ormanları Savunması'ndan termik santral kapanış töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa