21 Eylül 2017 11:31

Halk ekonominin düzeleceğine inanmıyor

Hükümet büyümeyi anlatmaya devam ededursun, Ekonomik Güven Endeksi düşmeye devam ediyor. Halk, maddi durumunun düzeleceğine inanmıyor. 

Halk ekonominin düzeleceğine inanmıyor

Paylaş

Halkın ekonomiye olan güveni düşmeye devam ediyor. TÜİK ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan Ekonomik Güven Endeksi düşmeye devam ediyor. Bu durum hükümetin öve öve bitiremediği ekonomik büyümenin halka yansımadığını ortaya koyuyor. Açıklanan verilere göre halk, tasarruf edeceğine, maddi durumunun düzeleceğine ve işsizliğin çözüleceğine inanmıyor. 

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesiyle hazırlanan tüketici güven endeksi eylül ayında yüzde 3.4 düşüşle 68.7 değerine indi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi ağustos ayında 71.1 düzeyindeydi.

TASARRUFTA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Tüketicilerin tasarruf etme olasılığı endeksi yüzde 10 gibi büyük oranda azaldı. Ağustos ayında 22.4 olan endeks, eylül ayında 20.2 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etmeyi düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

‘MADDİ DURUM DÜZELMEYECEK’

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.5 azalarak eylül ayında 89.6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

EKONOMİ DÜZELMEZ

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ağustos ayında 97.9 düzeyindeyken, eylül ayında yüzde 3.3 azalarak 94.7 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

‘İŞSİZLİK ÇÖZÜLMEZ’

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.7 azalarak eylül ayında 70.5 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı. 

NASIL HESAPLANIYOR?

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yolsuzluk vurgusu yapılan ders kitabına toplatma kararı

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa