21 Eylül 2017 02:17

ABD: Referanduma sert bir şekilde karşı çıkıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, IKBY'nin bağımsızlık referandumuna sert bir şekilde karşı çıktıklarını açıkladı.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklama ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenleneceğini açıkladığı bağımsızlık referandumuna sert bir şekilde karşı çıktıklarını bildirdi. Nauert, Irak'a komşu ülkelerin tamamının referanduma karşı olduğuna da dikkat çekti. Nauert, Bağdat ile Erbil arasında müzakere yapılması çağrısında bulundu.

Sözcü Nauert, "Referandum gerçekleşirse büyük olasılıkla Bağdat'la müzakere olmayacak ve bunun ötesinde uluslararası toplumun müzakereye vereceği desteğin önüne geçilmiş olacak" ifadelerini kullandı. Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara bir "bedeli" olacağını söyleyen Nauert, referandum tartışmalarının IŞİD'e karşı verilen mücadeleyi "kötü etkilediğini" öne sürdü.

Nauert'in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Referandum Irak Kürdistanı'ndaki ticari ilişkileri tehlikeye sokmaktadır ve referandum Irak'ın uluslararası müttefikleri istemese dahi yapılan her türlü yardımı etkileyecektir. Bu ise böylesi zor bir durumun en basit gerçeğidir. Aksine, bizim Kürt liderlere alternatif olarak çağrısını yaptığımız gerçek bir müzakere, Iraklı Kürtlerin haklı dertlerine çözüm sözü barındırmaktadır ve bu bütün Irak halkının yararına olan Bağdat-Erbil arasında yeni ve yapıcı bir yol olacaktır.

Referandum süreci Kürtleri bir araya getirdi, yaklaşık iki yıldır ilk defa Kürt parlamentosunu canlandırdı ve önemli konular uluslararası ortamlara taşındı. Referandumun kendisi ABD ve uluslararası toplumun desteklediği alternatif yol göz önünde bulundurulduğunda gereksizdir." (HABER MERKEZİ)


TÜRKİYE, İRAN VE IRAK'TAN ORTAK BİLDİRİ: REFERANDUMDAN VAZGEÇİN

Türkiye Irak ve İran Dışişleri Bakanları, ABD’nin New York kentinde gerçekleştirdikleri 3’lü toplantının ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimince (IKBY) 25 Eylül’de yapılacağı açıklanan bağımsızlık referandumuna karşı ortak bir bildiri yayınladı. Türkiye, Irak ve İran Dışişleri Bakanları, IKBY’ye referandumdan vazgeçme çağrısını yinelerken ‘referandumun Kürtler ve IKBY için faydalı olmayacağını’ belirtti.

Toplantıda, Türkiye, Irak ve İran’ın IKBY referandumuna yönelik ‘karşı-önlemleri’ eş güdüm içinde alma konusunda mutabakata vardığı da duyuruldu.

ÇAVUŞOĞLU CAFERİ VE ZARİF BİRARAYA GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısı dolayısıyla New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Türkiye-Irak-İran dışişleri bakanları üçlü toplantısı yaptı. Bildiride “Toplantıda üç bakan, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine olan güçlü bağlılıklarını tekrar teyit etmişler, DEAŞ’a karşı büyük bir zafer teşkil eden Ninova vilayetinin kurtuluşundan duydukları memnuniyeti dile getirmişler, DEAŞ’la mücadelede Irak halkının bir bütün olarak sebat, özveri ve kararlılık gösterdiğini belirtmişlerdir” denildi.

‘TEK YOL, YAPICI DİYALOG’

Bildiride, halen IŞİD’in elinde tuttuğu alanların kurtarılmasına odaklanılmasının önemli olduğu ve IŞİD’den kurtarılan bölgelerde güvenlik ve istikrarın sağlanması için çabaların sürdürülmesi gerektiği vurgulandı. IKBY’de düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumu ile ilgili : (Üç bakan) KBY liderliğine referandumu düzenlemekten kaçınması çağrısında bulunmaya karar vermişler, referandumun Kürtler ve KBY için faydalı olmayacağını vurgulamışlardır.

Bu bağlamda üç bakan, karşı-önlemleri eş güdüm içinde alma konusunda mutabakata varmışlar, Bağdat ve Erbil arasındaki sorunları çözmek için tek yolun Irak Anayasası çerçevesinde yapıcı diyalog olduğunu kabul etmiş, bu tırmanışı önlemek için Türkiye ve İran’ın desteğinin önemini vurgulamış, KBY’yi referandumdan vazgeçmeye ikna etmek için uluslararası çabalara duyulan ihtiyacı belirtmiş ve uluslararası topluluğa konu üzerindeki çabalarını sürdürme çağrısını yinelemişlerdir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ülke liderlerinin eşleri öğle yemeğinde buluştu

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa