20 Eylül 2017 21:17

Karabük'te orman yangını

Karabük Pirinçlik mevkisinde çıkan orman yangınına, arazinin dik ve engebeli olması sebebiyle itfaiye ekipleri müdahalede güçlük çekiyor.

Paylaş

Karabük'te Pirinçlik mevkisinde orman yangını çıktı. Arazinin dik ve engebeli olması nedeniyle havadan da müdahale edilen yangını söndürme çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğü bildiridi.

Akşam 18.00 sıralarında Karabük-Zonguldak yolu üzerindeki Pirinçlik mevkisinde çıkan yangının nedeni henüz belirlenemedi. Yangını gören yurttaşların haber vermesi ile olay yerine gelen itfaiye etkipleri, arazinin dik ve engebeli olması nedeniyle yangın alanına ulaşmakta zorlandı. İş makineleri orman alanında yol açma çalışması yaparken ekipler dağlık bölgenin diğer tarafından yangın yerine ulaşarak alevlere müdahele etti. Orman Genel Müdürlüğüne ait yangın söndürme helikopteri de havadan çalışmalara destek verdi. Helikopter müdahalesi havanın kararmasıyla durduruldu.

KARABÜK VALİSİ: YERLEŞİM YERLERİ ANLAMINDA SIKINTI YOK

Karabük Valisi Kemal Çeber, arazi yapısı nedeniyle karadan müdahalenin güçlükle yapıldığını belirterek "Yerleşim yerleri anlamında herhangi bir risk görülmüyor. Gelişme rüzgarın durumuna, arkadaşların karadan müdahale edebilme şansına göre değişir ama büyümeden arkadaşlar kontrol altına almaya gayret ediyor" açıklamasını yaptı.

DİĞER YANGINDA 20 DÖNÜM MEŞELİK ZARAR GÖRDÜ

Vali Çeber, Eflani İlçesi Karacapınar Köyü mevkisinde öğleden sonra başlayan yangında ise yaklaşık 20 dönüm meşelik alanın zarar gördüğünü söyledi. Vali Çeber, bu yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI GECE SAATLERİNDE DE DEVAM ETTİ

Söndürme çalışmalarına Karabük ile birlikte Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Bolu'dan gelen takviye ekipler de katıldı. Geniş bir alanda etkili olan yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, yangının tren yolunda raylarda demir sürtünmesinden çıkmış olabileceğini söyleyerek, "Büyük bir ihtimalle tren yolundan çıktı yangın. Biz Eflani İlçesindeki yangına gidiyorduk. Geride bir duman görüp durduk. Tren yolunda çıktığını gördük. Bu kesin bile diyebiliriz. Raylarda demir sürtünmesinden olabilir. Sigara izmariti olduğunu sanmıyorum" dedi.

Her noktada yangını tutmaya, kontrol altına almaya çalıştıklarını ifade eden Beşel, "Çevre illerimizden gelen arazözlerimiz ve çalışanlarımız var. Helikopterimiz sabah gün ışığıyla birlikte havadan müdahalesine devam edecek. Şu anda ne kadar bir alanın yandığını söylemek için erken. Bakmayın bu kadar geniş göründüğüne. İçinde yanmayan alan var. O daha sonra tespit edilir. İnşallah insan zayiatı olmaz. Çünkü çalışanlarımız var. 'Dumandan zehirleniriz' diye endişemiz var. Ters rüzgara dikkat etmek önemli. Bu yangını söndürdükten sonra soğutma çalışmaları sürecek. Her köke müdahale edeceğiz" diye konuştu. (Karabük/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fındık işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 13 yaralı

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...