20 Eylül 2017 19:16

'Öfkeli boğa' Jake LaMotta yaşamını yitirdi

Yaşamı Martin Scorsese'in Oscar ödüllü 'Raging Bull' filmine konu olan boksör Jake LaMotta 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

'Öfkeli boğa' Jake LaMotta yaşamını yitirdi

Paylaş

ABD'li eski ortasıklet boks şampiyonu Jake LaMotta, Miami'de geçirdiği zatürre sonrası kaldırıldığı hastanede 95 yaşında hayatını kaybetti. Gerçek adıyla Giacobbe LaMotta'nın hayatı Martin Scorsese'in 1980 yapımı 'Raging Bull' filmine ilham vermişti. LaMotta'nın ring içinde ve dışındaki öfkeli, dengesiz karakteri ona '"Öfkeli boğa" lakabını kazandırmış, film de adını buradan almıştı. 

1922 New York/Bronx doğumlu LaMotta'nın babası Sicilyalı bir göçmendi.

Jake LaMotta'yı Scorsese'nin filminde Robert De Niro canlandırmış ve bu rol De Niro'ya en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandırmıştı. De Niro rolüne LaMotta ile idman yaparak hazırlanmıştı.

Kariyerinde çıktığı maçların 83'ünü kazanan(30'u nakavtla) LaMotta, 19'unu kaybetti(4'ünü şike yaparak kaybettiğini itiraf etti). En meşhur maçlarını Sugar Ray Robinson'a karşı yapan LaMotta, Robinson'a 41. maçında ilk yenilgisini tattırmıştı. İkilinin yaptığı diğer 5 maçı ise Robinson kazanmıştı.

Jake LaMotta, Raging Bull filmi için yaptığı yorumda "Beni biraz kötü gösteriyor gibi ama daha sonra gerçeği yansıttığının farkına vardım. Ben böyle biriyim. Serseri bir p.ç. Ama şimdi öyle değilim" demişti.

Scorsese ise filme dair "Jake filmin kendisiyle ilgili olduğunu zannediyor. Ancak bunun bir boks filmi olduğunu düşünenler fena halde yanılıyor. Sert bir film evet ama bu sertlik boks ringinde değil de yatak odasında ya da ofiste de yaşanabilir. Jake basit bir adam" ifadelerini kullanmıştı.

Scorsese filmi 1970'te Jake LaMotta'nın Joseph Carter ve Peter Savage tarafından yazılan aynı adlı biyografisini okuduktan sonra çekme kararı almıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim'de süren yangın 400 hektarlık alanı kül etti

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa