20 Eylül 2017 18:03

MEB’den imam hatibe bir kıyak daha

Açık öğretim imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerine sınav puanı gerekmeksizin Anadolu lisesi imkanı sağlandı.

Paylaş

MEB, 2013 yılında yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı 7. değişiklik, açık öğretim imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerine sınav puanı gerekmeksizin Anadolu lisesi imkanı sağladı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, 2013 tarihli yönetmelikte nakil ve geçişler için ders şartı olarak yer alan “Öğrencilerin kredisini aldıkları dersler ile okulların sınıflar bazında haftalık ders çizelgesinde yer alan dersleri karşılaştırılarak eşleştirilir” ifadeleri yeni yönetmelikten çıkarıldı. Ders ve kredi şartları kaldırılarak bunun yerine yaş itibarıyla örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt şartlarını tanımak, örgün ortaöğretimde okuma hakkı bulunmak ve disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almamış olmak koşulları getirildi. Yeni yönetmelikte öğrenci kabulü ise nakil ve yerleştirme komisyonu kararına bırakıldı. Bu düzenlemelere göre, açık öğretim imam hatip lisesine giden öğrenciler, kontenjan uygun olduğu takdirde, Anadolu liseleri gibi sınavlar girilen liseler de dahil olmak üzere, farklı liselere sınavsız nakil ve geçiş yapabilecek. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'MEB gerici vakıflarla protokolleri iptal etsin'

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa