20 Eylül 2017 17:38

'Türk’ün Gücünü Göreceksiniz’ videosuna HDP'den tepki

Yıkılmış Şırnak görüntülerinin 'Türk'ün gücünü göreceksiniz' sözleri eşliğinde sunulduğu videoya HDP'den tepki geldi.

'Türk’ün Gücünü Göreceksiniz’ videosuna HDP'den tepki

Paylaş

Sosyal medyada dün dolaşıma giren, yıkılmış Şırnak kent merkezi görüntülerinin "Türk’ün Gücünü Göreceksiniz" sözleri eşliğinde sunulduğu videoyla ilgili HDP Şırnak milletvekilleri açıklama yaparak tepki gösterdi.

HDP Şırnak Milletvekilleri Aycan İrmez, Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü ve Leyla Birlik tarafından yapılan açıklamada,  “Şırnak kent merkezindeki yıkımda 'Türk’ün gücü' şeklinde gururla sunulan bu görüntüler, ırkçılık ve faşizmin görüntüleridir” denildi.

12 mahallesi olan Şırnak kent merkezinin çatışmalı dönemde 8 mahallesinin tank ve toplarla yıkıldığının ifade edildiği açıklamada, AKP’nin ülkeyi getirdiği noktanın tank ve topla yıkılan kentlerin iftiharla sunulması olduğu kaydedildi. “Irkçı histerinin ve faşizmin marşlarıyla, Şırnak’ın yerle bir edilişinin şanlı bir marifet gibi sunulmasının; acziyetin ve mağlubiyetin göstergesi olduğu açıktır” denilen açıklamada, Kürt coğrafyasında meşruiyetini ve mevcudiyetini kaybeden AKP Hükümetinin, savaş hukukunu ve evrensel insan hakları ilkelerini çiğneyerek uluslararası meşruiyetini de yitirdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Şırnak’ta devlet güçlerince çekildiği anlaşılan bu görüntüler, Türkiye sınırları içinde değil de barbarlıkla işgal edilmiş ve zorla elde tutulan bir işgal coğrafyasını hatırlatan görüntüleri andırmaktadır” denilerek, “Şırnak başta olmak üzere, Kürt coğrafyasında ağır yaşam hakları ihlallerinin ve sivil yerleşim yerlerinin yerle bir edilmesinin müsebbiplerinden bunun hesabı hukuk ve tarih önünde mutlaka sorulacaktır” denildi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş, PFDK'ya sevk edildi

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz Belediyesinde TİS imzalandı, haftalık çalışma 40 saate indi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa