Biber gazına 12 yılda 21 milyon dolar harcandı

Biber gazına 12 yılda 21 milyon dolar harcandı

Türkiye, son 12 yılda çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan ve ‘kimyasal silah’ olarak tanımlanan biber gazından 628 ton ithal etmiş. Bunun maliyeti ise 21.2 milyon dolar.Eğitimin özelleştirilmesine karşı çıkan öğretmenlere, hakkını arayan sendikacılara, parasız eğitim isteyen öğrencilere, &cce

Eğitimin özelleştirilmesine karşı çıkan öğretmenlere, hakkını arayan sendikacılara, parasız eğitim isteyen öğrencilere, çocuklara, kadınlara; kısacası vatandaşlar üzerine polisler tarafından pervasızca sıkılan ve birçok kişinin ölümüne sebep olan biber gazının maliyeti açıklandı. Açıklamaya göre vatandaşlara sıkılan biber gazı için 12 yılda 21 milyon dolar ödenmiş. Devlet bu paraya karşılık 628 ton biber gazı almış.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na verdiği soru önergesine gelen cevap, devletin biber gazına ayırdığı bütçenin büyüklüğünü gözler önüne serdi. Cevaba göre, 12 yılda 628 ton biber gazı ithal edilmiş ve buna toplam 21. 2 milyon dolar ödenmiş. Önergeye verilen cevapta, gazı kimin ithal ettiği, ‘devlet sırrı’ olarak tanımlanıyor ve bu konuda bilgi verilmiyor.

Umut Oran konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından verilen rakamlara ve gazın kim tarafından ithal edildiğinin açıklanmamasına tepki gösterdi. Oran, “Bu ülkenin yurttaşlarına 12 yılda tam 628 tonluk biber gazı ve göz yaşartıcı gaz sıkılmış. AKP döneminde hükümeti protesto eden her gruba, şiddet göstermeseler de su gibi gaz sıkmalarının nedeni anlaşıldı. Kilosu 33 dolara geldiği için anlaşılan ucuz bulmuşlar” diye konuştu. Sıkılan biber gazlarına, göz yaşartıcı gazlara rağmen vatandaşın her geçen gün gerçekleri daha iyi gördüğünü ifade eden Oran, “Bu gazı kim ithal etti ve kimlere sattı, bir milletvekili niçin öğrenemez bunu. Hani nerede o AKP’nin durmadan söylediği milli irade, parlamenter demokrasi?” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


‘BİBER GAZI KİMYASAL SİLAHTIR’

Türk Tabipler Birliği’nin, Nisan ayında yaptığı açıklamada “Biber gazı hakkındaki tüm bilimsel literatür, TTB’nin incelemeleri ve kamuoyu tarafından da izlenen somut olaylara bakıldığında, biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak, kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir. Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda, gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir. Biber gazları kimyasal silahlardır. Hiçbir durumda kullanılmaması gerekir” denilmişti.

www.evrensel.net