20 Eylül 2017 12:09

CHP’li Sertel: Öğretmenler arasında da ayrımcılık yaratıldı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel sözleşmeli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili sorunları Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Sertel: Öğretmenler arasında da ayrımcılık yaratıldı

Paylaş

Sözleşmeli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili sorunları Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Sertel, Bakan Yılmaz’a “Kadrolu olan, eşi kamuda çalışan, eşi sözleşmeli olan ve eşi özel sektörde çalışan diye ayrıma gidilmesinin gerekçesi nedir? Aile bütünlüğüne ciddi zararlar veren bu ikilikler kaldırılacak mıdır?” diye sordu.

Uygulamanın anayasanın eşitlik ilkesine ve aile bütünlüğünü koruyan hükümlerine aykırı olduğunu ifade eden Sertel şöyle dedi: “Yıllarca atanamadıkları için sözleşmeli öğretmenliği tercih eden genç öğretmenlerimiz, meslek yaşamlarının baharında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle hayata, dolayısıyla mesleklerine küsüyor. Kadrolu öğretmenlere tanınan birçok hak sözleşmeli öğretmenlere tanınmıyor. Sözleşmeli öğretmenlerimiz, 6 yıl boyunca eş durumundan dahi başka bir ile atanamıyor. Aynı meslek grubu içerisinde sözleşmeli öğretmenler ötekileştiriliyor. Çoğunluğu taşrada görevlendirilen bu öğretmenlerimizin eşleri de o bölgede iş imkanı olmadığı için işini bırakıp gelemiyor. Dolayısıyla eşlerinden, çocuklarından kopuk bir hayat sürerek görev yapmaya çalışıyorlar. Kendisi mutlu olamayan biri öğrencileri ne derece mutlu edebilir? Bu öğretmenlerimiz anayasanın eşitlik ilkesine uygun davranılmasını ve Anayasa ile hüküm altına alınmış olan aile bütünlüğü ile ilgili maddenin bir an önce işlevsel hale getirilmesini talep ediyor” dedi.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İlkokul öğrencilerine İslam yemini okutuldu

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa