Trump-Erdoğan görüşmesi: 'Erdoğan'ın gündemi Zarrab davası'

Trump-Erdoğan görüşmesi: 'Erdoğan'ın gündemi Zarrab davası'

Doç. Dr. Hakan Güneş, yarın gerçekleşecek olan Trump-Erdoğan görüşmesini Evrensel'e değerlendirdi.

Çağrı SARI
İstanbul

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın BM zirvesi için gittiği ABD ziyaretindeki temasları yoğun bir şekilde devam ediyor. Yarın da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek. Trump ve Erdoğan görüşmesi son olarak 4 ay önce, mayıs ayında gerçekleşmişti. Erdoğan, Trump ile görüşmesinde masaya bir dizi kriz ile oturacak. En önemli konu başlıkları ise Zarrab davası, Erdoğan’ın korumaları için istenen hapis cezası, Fethullah Gülen’in iadesi, ABD’nin PYD’ye vermiş olduğu destek ve Irak referandumu. Erdoğan’ın yarın yapacağı görüşmeyi gazetemize değerlendiren Doç. Dr. Hakan Güneş, Ankara’nın en somut gündeminin Bakan Çağlayan’ın Zarrab dosyasına eklenmesi görüşünde. Çünkü Güneş’e göre bu kriz Erdoğan’a ve çevresine kadar uzanabilir. Güneş Erdoğan’ın bu ziyaretten de boş döneceğini düşünüyor. Çünkü, bu güne kadar gelen süreçte çözüm işareti verilmedi. 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Güneş, Erdoğan’ın Trump ile yapacağı görüşmeyi gazetemize değerlendirdi. Güneş, Cumhurbaşkanının en önemli görüşmesini iki başlıkta yapacağını söyledi: Mayıs ayında gerçekleştirdiği ziyarette Erdoğan’ın korumalarının Erdoğan’ı protesto edenlere saldırması nedeniyle ABD yargısının korumalar için 15 yıla kadar hapis istemesi, yine ABD yargısının Zarrab davasına ek iddianame olarak Eski Bakan Zafer Çağlayan’ı ‘para aklama’ suçundan eklemesi. Güneş, Erdoğan’ın bu diplomatik krizi çözmesi gerektiğini ifade etti. Çünkü Güneş’e göre bu kriz Erdoğan ve çevresine yönelik bir hukuki sürece işaret ediyor. Ankara da bunun farkında. 

Güneş Erdoğan’ın görüşmek istediği diğer konuların da ABD yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri ve PYD’ye vermiş olduğu destek ve Gülen’in iadesi olduğunu ifade etti. Gülen’in iadesi konusunun da neredeyse bir çıkmaza girdiğini söyleyen Hakan Güneş, bu konuda ABD’den Erdoğan’ın istediği yanıtı alamadığını söyledi.  Erdoğan’ın bu görüşmeden olumlu sinyaller alacağını düşünmediğini söyleyen Güneş şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanının bu konudaki iyimserliği neye dayanıyor anlamış değilim. Trump seçildikten sonra da seçilmeden önce de bu iyimserlik ifade edildi ve bu ‘iyimser’liğin karşılığı Erdoğan tarafından alınmadı. Yine iktidara yakın medya kuruluşları gazeteciler ‘Bu işleri Erdoğan ve Trump çözer’ diye analiz yazıyorlar. Diyorlar ki ‘Türk Amerikan ilişkileri neredeyse bir çıkmaz içerisinde ancak kişi olarak Trump ile çözebiliriz. O zaman hemen değerlendirelim Trump işleri kişi olarak devralacak durumda değil. Hâlâ kendisi üzerindeki azledilme durumu sabit. Dolayısıyla bu ziyaretten de Trump sözü, kararı çıkmaz. En fazla Çağlayan ile ilgili yeniden üzüntülerini iletir (Erdoğan öyle aktarmıştı) Bununla sınırlı kalır. Fakat mahkeme kararı konusunda bir Amerikan başkanının yapabileceği bir şey yok. 

AÇIKLAMALAR SERT DEĞİL

  • Doç. Dr. Hakan Güneş

Irak Kürdistan referandumuna ilişkin de Trump ile yapacak fazlaca bir görüşme olmadığını düşünen Hakan Güneş, “Türkiye en fazla iş birliği isteyebilir. Referandumun engellenmesi konusunda bu saatten sonra Amerikan yönetimi ile yapacağı özel görüşmeler yok” dedi. 

Uluslararası güçlerin referanduma dair sert açıklamalar yapmadığını söyleyen Hakan Güneş şöyle dedi: İran diyor ki ‘Ben yaptırım yaparım’ Bağdat yönetimi diyor ki ‘Bu iş askeri noktaya kadar gider’ ama henüz batılı güçler; ‘Doğru zamanlama değil’, ‘Güçlerimizi böleceksiniz’, ‘İşimizi zorlaştıracaksınız’,  gibi açıklamalar yapıyor. Diplomaside bunlar sert açıklamalar değil. Görünür olarak, böyle açıklamalar yapmaları tahmin edilir. Buradan hareketle, ben Kürdistan referandumuna uluslararası güçlerin fren koydukları düşüncesinde değilim. 

ABD TÜRKİYE İLE YAPTIĞI SİLAH ANLAŞMASINI İPTAL ETTİ

Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullanması için ABD ile yapılan silah anlaşması, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından geri çekildi. ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karara tepki gösterdi.ABD Dişişleri Bakanlığı’nın, dün kongreye verdiği silah satış bildirisini geri çekmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının kullanması için bu yılın başında ABD’li bir silah şirketi ile yapıldığı söylenen 1.2 milyon dolar değerindeki yarı otomatik silah satış anlaşması rafa kalkmış oldu. ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gelişmeyi, Amerikan PBS kanalına verdiği mülakatta değerlendirdi.

Trump yönetiminin silah satış tasarısını geri çekme kararına inanamadıklarını söyleyen Erdoğan, ABD yönetiminin YPG’ye yaptığı silah yardımını hatırlatarak, “Biz paramızla sizlerden silah alamazken siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz (…) Biz bu sorularımızın cevabını bulamadığımız için stratejik ortak olarak bundan üzüntü duyuyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Eylül 2017 04:54
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Hüseyin Özlütaş 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 0

    SUÇLU SIRDAŞLAR VE ZARRAB’IN İDDİANAMESİ!
    SUÇLU SIRDAŞLARANDAN ZARRAB’IN ŞU YA DA BU AMAÇLA TUTUKLANMASI YETMEZ DAHA ÇOK SUÇLU SIRDAŞIN SORGULANMASI GEREKLİ. KİM NE DERSE, DESİN F. GÜLEN ÇİFTLİĞİ OLSA DA, ZATEN TUTUKLU-HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜVE YARDIMCISI TUUKLANINCA, ULUSLAR ARASI ADALET DİVANINDA ER YA DA GEÇ YARGILANACAKLARDIR. YOKSUL DÜNYA HALKLARININ PARALARINI HİÇ EDENLERİN, YOLSUZLUKLARIN AYAKLARINA DOLANMAYA BAŞLAMASININ ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. Olayın suç ortağı ZARRAB, ABD’YE ister anlaşmak için, ister aklanmak için, ister tatil havası vererek gitsin ki ( kimse buna inanmıyor), ister gafil avlasın, isterse başka bir amaçla gitmiş olsun kanımca o kadar önemli değildir. ABD bunları bilmemiş olamaz. Hem ABD, hem de ZAR RAB ve suç ortakları her şeyi biliyor ve hesap etmişlerdir. 28 maddeden 16 şıktan oluşan bu iddianameden PİS KOKULAR geliyor. Bütün bunlar ABD’yi suçlu olmaktan kurtaramaz ve medeni dünyanın gözünde AKLAYAMAZ. Dünya kamuoyunun bildiği bu olayı ABD GÖRMEZLİKTEN GELEMEZ VE KENDİNİ KURTARMAĞA YÖNELİKTE OLBİLİR. Bu girişim “ danışıklı bir dövüş” olabilir! ABD bunları bildiği gibi İSVİÇRE BANKALARINDAKİ 8 HESBIN’DA KİMLERE AİT OLDUĞUNU BİLYORDUR. SUÇLU SIRDAŞLARIN, BU OLAY NEDENİYLE UYKULARI KAÇTIĞINA SAHSEN BEN EMİNİM. ÜLKEMİZİN NE İDÜĞÜ BELİ OLMAYAN KİŞLERE PEKEŞ ÇKİLMESİNE İTİRAZ ETMELİYİZ. Kanımca, ABD Türkiye’ye daha çok diz çöktürmek istiyor. ZARRAB, ABD tutuklanıyor, aynı dönemde ABD İNCİRLİK ÜSÜDAHİL TÜM ÜSLERİNDEKİ İNSANLARI GERİ ÇEİYOR VE T.C CUMHURBAŞKANI AYNI DÖNEMDE, ABD’YE GİDİYOR VE ABD BAŞKANIYLA GÖRÜŞEBİLMENİN YOLLARINI ARIYOR. BUNLAR HEPSİ TESADÜF MÜ? BÜTÜN BUNLARI ABD BİLİYORDA, RUS EMPERYALİZMİ BİLMİYORMU? Gazete haberlerine göre, R ZAR RAB “ ben konu sursam yer yerinden oynar” demiş. Açıkça suç ortaklarını TEHDİT EDİYOR. Yani demek istiyor ki beni kurtarın yoksa fena olur! Konuş ZAR RAB konuş! “ Yer yerinden oynasın”! Zira senin konuşman HALK YARARINA OLUR. Suçlu sırdaşların “ er ya da geç” yargılanacaklarına, gönülden inanmaktayım. Belki bizler göremeyiz. Ama gelecek kuşaklar onları mutlaka ve mutlaka yargılayacaklardır. Bundan kaçışları olamaz! Onlar alçaklığın gölgesine sığınarak kurtulacaklarını sanıyorlar, ama NAFİLE!

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.