20 Eylül 2017 04:18

Referandum kararlılığı doları yükseltti

ABD Merkez Bankasının bugün sona erecek toplantısı öncesi, dolar 3.49 liranın üzerine yükseldi.

Referandum kararlılığı doları yükseltti

Paylaş

ABD Merkez Bankasının bugün sona erecek toplantısı öncesi, Kuzey Irak’ta pazartesi günü yapılacak referandum öncesi yükselen jeopolitik risklerin de etkisiyle dolar 3.49 liranın üzerine yükseldi.

Yeni haftaya 3.43 lira dolayında başlayan dolar, küresel piyasalarda 3.4925 liraya kadar yükselerek kazançlarını 6 kuruşun üzerine taşıdı. Dolar, iç piyasadaki günün ilk işlemlerinde 3.48 - 3.49 lira aralığına çekilirken, avro da dünkü 4.10 lira düzeyinden 4.18 liranın üzerine yükseldi.

Piyasa analistlerine göre, Fed’in bugün sonuçlanacak toplantısından faiz oranlarında değişiklik beklenmiyor; ancak, toplantı sonuçlarında, yıl sonuna kadar ya da gelecek yılın ilk aylarında olası bir faiz artışına ilişkin ipucu aranacak.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY), 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenlenmesi konusunda geri adım atmaması, jeopolitik riskleri artırıyor.

Artan jeopolitik risklerin etkisi ve dolardaki yükselişle, Borsa İstanbul endeksi haftanın ilk gününü yüzde 1.12 düşüşle 106 bin 534 puana gerilerken, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VIOP 30) Endeks Kontratı yüzde 0.15 düşerek güne 132 bin 350 puandan başladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Saya işçileri: Bizden çaldıklarını geri istiyoruz

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa