19 Eylül 2017 22:49

Tekmeli saldırıya uğrayan Mia için Aliağa'da yürüyüş

İzmir Aliağa'da, kaldırımda yatarken N.Y. isimli şahıs tarafından tekmeli saldırıya uğrayan Mia isimli köpek için yürüyüş yapıldı.

Paylaş

İzmir'in Aliağa ilçesinde, kaldırımda yatarken N.Y. isimli kişinin tekmeli saldırısına uğrayan Mia isimli köpek için ilçedeki yurttaşlar yürüyüş düzenledi.

Fevzi Paşa Caddesi'nde geçen cuma, akşam saatlerinde kaldırımda yatan Mia isimli köpeğe tekme atan N.Y.'nin sosyal medyada paylaşılan görüntüleri tepkilere neden oldu. İlçedeki yurttaşlar güvenlik kamerası görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaşarak saldırı sonrası kaçan köpeğin ve saldırganın bulunması için seferber oldu. Köpek, bir gün sonra sokakta bulunarak sahibine teslim edildi. Köpeğin sahibi Remzican Akansu'nun şikayeti üzerine polis ekipleri, güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkarak N.Y.'yi evinde gözaltına aldı. Emniyet'teki işlemlerinin ardından hayvana kötü muamele suçlamasıyla adliyeye sevk edilen ve 12 ayrı suçtan sabıka kaydının olduğu belirlenen N.Y. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. N.Y. verdiği ifadede, alkollü olduğu için olayı hatırlamadığını öne sürüp görüntüleri izledikten sonra pişman olduğunu söyledi.

Olayın ardından ilçedeki yurttaşlar, bugün saat 19.30 sıralarında N.Y.'nin evinin bulunduğu Fatih Caddesi'nde bir araya gelerek yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Remzican Akansu da köpeğiyle birlikte katıldı. Yaklaşık 30 kişilik grup İstiklal Caddesi ve Hükümet Caddesi güzergahını takip ederek Cumhuriyet Meydanı'nda yürüyüşü sonlandırdı. Gruba yürüyüş sırasında çevredeki yurttaşlar ve sürücüler ıslık, alkış ve kornalarla destek oldu.

Yürüyüş sonrasında Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yapan İzmir Valiliği Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Kübra Kütükoğlu, "Hayvanlarla beraber yaşamayı öğrenmek ve kabullenmek zorundayız. Dünya, hayvan, insan ve doğa bir bütündür. Lütfen çocuklarınızı merhametli, vicdanlı ve her canlının yaşam hakkına saygı duyan bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırın" dedi.

Remzican Akansu ise, "Anlayışınız ve vicdanınız için hepinize teşekkür ediyorum. Burası bir hukuk devleti ve gereken yapılacaktır diye düşünüyorum. Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum" diye konuştu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zarifa Shakirova'yı kocası öldürmüş

SONRAKİ HABER

Auschwitz toplama kampı esirlerinin kurtarılmasının 75. yıl dönümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...