19 Eylül 2017 18:20

2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi

2008'den bu yana her yıl verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Cevat Çapan oldu

2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cevat Çapan’a verildi

Paylaş

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, bu yılki sahibini buldu.

Pera Palas Hotel Jumeirah’ta düzenlenen törenin açılış konuşmasını Can Öz yaptı. Öz, konuşmasına geçen sene ülkede yaşanan olumsuzluklardan dolayı ödül töreninin yapılamadığını hatırlatarak başladı. Bir arada olmanın önemine vurgu yapan Öz, sonraki yıllarda Erdal Öz Edebiyat Ödül Töreni’nin yapılacağını belirtti.

Ardından sahneye çıkan Jüri Başkanı Kaya Genç, Cevat Çapan ile ilk kez sekiz yıl önce tanıştıklarını söyleyerek Çapan’a Erdal Öz Ödülü’nü sunan kişilerden biri olmanın  gururunu yaşadığını ifade etti. 

Ödülünü Kaya Genç’in elinden alan Cevat Çapan ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: Böyle yerlerde konuşurken sesimin titrememesine dikkat ediyorum ama yüreğimin titremesine dikkat edemiyorum. Çünkü bu kadar sevdiğim insanı bir arada görünce yüreğim ister istemez titriyor. Böyle güzel bir sürpriz pek de güzel şeylerin olmadığı bugünlerde gerçekten çok güzel oldu benim için. İstanbul’a gelmeye pek niyetimiz yoktu bizim. Bir arkadaşım da, ‘Herhalde seni buraya getirmek için bir tuzak bu’ dedi. Ben de bu güzel tuzağa rahatlıkla ve gönüllü olarak düşmüş bulunuyorum. Sizinle beraber olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü 2008 yılından bugüne dek Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Orhan Pamuk ve Orhan Koçak’a verilmişti.

ÖNCEKİ HABER

Emek Gençliği: Tüm sınavlar kaldırılmalıdır

SONRAKİ HABER

SİBAŞ'ta sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa