19 Eylül 2017 17:49

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de perdelerini açıyor

Yeni tiyatro sezonunda ilk turda 31 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’den itibaren seyircilerin karşısında

Paylaş

William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’inden, Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ına, Rus Yazar Lev Tolstoy’un ‘Anna Karenina’sından, Turgut Özakman’ın ‘Bir Şehnaz Oyun’una, Haldun Taner’in ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ndan, John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ına birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Perdelerin açılmasına sayılı günler kala prova çalışmalarını hızlandıran sanatçılar ise yeni sezonda düşündüren, düşündürürken eğlendiren renkli oyunlar sunacaklarını söylüyor.

Provalarda kostümsüz ve doğal halleriyle oldukça renkli görüntüler oluşturan sanatçılar, sezonun açılmasını ve seyircilerin sahneleri doldurmasını heyecanla beklediklerini belirtiyor.

ANKARA SAHNELERİNDE 7 YENİ OYUN

Yeni sezonda, yerli ve yabancı yaklaşık 160 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon 100’e yakın yerli eseri seyircilerle buluşturacak.

Devlet Tiyatrolarının ilk tur repertuvarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.

‘İkinci Katil’, ‘Osmancık’, ‘Şempanzeler’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Muhteşem Diva’, ‘İhanet’ ve ‘Anna Karenina’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

‘Yedi Kocalı Hürmüz’ Altındağ Tiyatrosunda, ‘Osmancık’ ve ‘Ana Karenina’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde, ‘Muhteşem Diva’ ve ‘İhanet’ Küçük Tiyatroda, ‘Şempanzeler’ Şinasi Sahnesinde ve ‘İkinci Katil’ Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

SONU MERAKLA BEKLENEN OYUN: ŞEMPANZELER

Ankara Devlet Tiyatrosunun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan oldukça merak uyandıran Simon Block’un yazdığı ‘Şempanzeler’ isimli oyun Devlet Tiyatrolarının güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Sinan Pekinton’un yönettiği oyun prömiyerini 10 Ekim’de yapacak. Oyun, sıradan bir cumartesi günü evli bir çiftin evine gelen iki tane pazarlama elemanının, mutlu görünen aile yapısını iş dünyasının acımasızlığıyla nasıl bozduğunu gözler önüne seriyor.

Seyircinin oyunu izlerken empati yapmasını amaçladıklarını belirten Pekinton, bir çift oyunu izlediği zaman bizim evde de böyle olabiliyor duygusunu tattırmak istediklerini ifade etti.

Pekinton, son olarak oyunun ana cümlesini hatırlatarak ‘Hepimiz gerginiz çünkü ne olacağını bilmiyoruz’ dedi.

İSTANBUL DEVLET TİYATROSUNDAN 5 YENİ OYUN

Yeni sezonda 5 yeni oyunla perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in daveti üzerine İstanbul’a gelen Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü Dejan Projkovski de William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’ adlı oyununu 10 Ekim’de sahneye taşıyacak.

Karmakarışık bir kahkaha tufanı olan Ray Cooney’in yazdığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyacağı ‘Karmakarışık’ 7 Kasım’da izleyenleri kahkahaya boğacak.

‘Bayrak’, ‘Günün Çorbası’ ve ‘Avrupa’ İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

BÖLGELERDEKİ YENİ OYUNLAR

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in yönettiği ‘Öfkeyle Bak Geriye’ ve ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’ adlı oyunların İzmir’de prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları;

Bursa’da ‘Köprüdeki Adam’ı, ‘Antrikot’u ve ‘Puntila Ağa ve Uşağı Matti’yi, Adana’da ‘Fareler ve İnsanlar’ı, Diyarbakır’da ‘İki Bavul Dolusu’nu, ‘Savaş Alanı Gibi Kadın’ı ve Bir Şehnaz Oyun’u, Konya’da ‘Elmadaki Barış’ı ve ‘Bit Yeniği’ni, Erzurum’da ‘Pinokyo’yu ve ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nı, Van’da ‘Nikah Kağıdı’nı ve ‘Zambak Limanı’nı, Sivas’ta ‘Leyla ile Mecnun’u, Antalya’da ‘Deli Dumrul’u ve ‘Riviera’yı ve Trabzon’da ‘Leblebici Horhor’u seyirciyle buluşturacak. 

ANNA KARENİNA

Rus Yazar Tolstoy’un klasikleşmiş eseri ‘Anna Karenina’ Rusya’nın 1873-1877 yılları arasındaki döneminde yaşanan aşk hikayesini Rusya’nın tarihiyle eş zamanlı anlatıyor. Yönetmenliğini İpek Atagün Gezener’in yaptığı oyun 31 Ekim’de prömiyer yapacak.

Oyuna tam bir aşk hikayesi demenin yanlışlığına dikkat çeken Gezener, oyunun aşk hikayesi ekseninde Rusya’nın o dönemini çok iyi anlattığını söylüyor. Oyunu hareket tiyatrosu niteliğinde yapmaya çalıştıklarını da vurgulayan Gezener, ‘Sonuçta bin sayfalık bir eser ve bunu tiyatro olarak oynamaya kalktığımızda çok uzun sürer. Biz de sanatçı arkadaşlarımızla oyunu daha hareketli hale getirdik’ dedi.

Yeni sezonun iddialı oyunlarından ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ ise kişilerin ve olayların gülünç ve eğlendirici yönlerini ön plana çıkartacak. Mizahın önemli isimlerinden Sadık Şendil tarafından yazılan oyun 19 Ekim’de prömiyer yapacak. Barış Erdek’in yönettiği ‘İkinci Katil’, Özen Yula’nın yönettiği ‘İhanet’ ile Funda Mete’nin yönettiği ‘Muhteşem Diva’ Ankara Devlet Tiyatrosunun bir diğer iddialı oyunlarından. ‘Muhteşem Diva’ prömiyerini 20 Ekim’de, ‘İhanet’ 10 Ekim’de yaparken ‘İkinci Katil’ oyununun prömiyer tarihi ise 3 Ekim. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bölgede orman yangınları devam ediyor

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa