19 Eylül 2017 14:55

Limon hasadı başladı 

Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadı başladı.

Paylaş

Türkiye’nin limon üretimin yüzde 65’inin yapıldığı Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadına başlandı. 

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçeye bağlı Koyuncu Mahallesi’nde limon hasadı yapan işçileri ve paketleme tesisini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hasada başlanmasıyla birlikte mayer cinsi limonun ağaçlardan kesilerek paketlenip iç piyasaya gönderilmeye başlanıldığını belirten Şahin, “Bugün itibariyle limonda ihracat kapıları açıldı. İlçemizde üretilen limon rekoltesi yılda 400 bin ton civarındadır. Bu yıl rekoltenin yüzde 30 civarında az olması bekleniyor. Bunun en büyük nedeni ise kışın çok sert geçmesi. Rekolte azlığını ise yeni meyve veren ağaçlardan karşılamayı düşünüyoruz “diye konuştu.

Hasat devam ederken limonun şu anda dalında kilosunun 2 liradan alıcı bulduğunu ifade eden Şahin, “İlçemizin en büyük gelir kaynağından biri olan limonun para etmesi çiftçimizin de yüzünün gülmesi demektir. Bu yıl limonun suyunun da çok fazla olmasının, talebin de artmasını sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

‘TEŞVİKLER ÜRETİCİYE VERİLMELİ’

Hükümetin her yıl limona verdiği teşviki artık üreticiye verilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüccara veya ihracatçıya verilen limon teşviki çiftçiye bir şey kazandırmıyor. Bu teşvikler çiftçinin cebine girmiyor. Yetkililerden isteğimiz, limona verilen ton başına teşvik priminin çiftçinin kendisine yani üreticiye direkt olarak verilmelidir. Eğer çiftçimize verilirse daha kaliteli ve daha güzel ürünler üretebilirler” (Mersin/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK grevdeki Maccaferri işçilerini ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Batıkent'te 16 köpeği zehirleyen 3 kişi için 10'ar yıl hapis ve tutuklama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa