26 Temmuz 2012 13:53

Sedat Selim Ay’ın terfisine İHD’den tepki

İnsan hakları savunucuları, ismi işkence ve tecavüz dosyalarında geçen Sedat Selim Ay’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne (TMŞ) getirilmesinin işkence konusundaki “cezasızlık politikasının terfilerle taçlandırılması” anlamına geldiğini belirtti.İnsan Hakları Derneği (İHD) i

Sedat Selim Ay’ın terfisine İHD’den tepki

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) ismi işkence ve tecavüz dosyalarında geçen Sedat Selim Ay’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne (TMŞ) getirilmesine ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, insan hakları savunucuları adına açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, çıkan haberlere göre Sedat Selim Ay’ın aralarında Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek’in de bulunduğu 8 kişiye 1996 yılında işkence yaptığı gerekçesi ile 14 ay hapis ve üç ay 15 gün meslekten men cezası aldığını söyledi. Ay’ın işkence olayına karıştığının iki mahkeme kararı ile tespit edildiğini de belirten Efe, “Hükümetin, iki mahkeme kararı ile işkence fiillerine karıştığı sabit görülen bir kişiyi hala memuru olarak çalıştırması hatta ona üst düzey görevler verebilmesi cezasızlık politikasının terfiler ile taçlandırılmasıdır” diye konuştu.

'ARAMIZDA DOLAŞMALARI ÜRKÜTÜCÜ’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, Türkiye’deki işkence vakalarında başta yargı olmak üzere birçok suç ortağı olduğunu belirterek, “Hiçbirimiz temiz değiliz, ancak en kirlilerin en üst makamlara getirilmesi kaygı verici” dedi. Bu atama ile işkencenin ve işkencecinin desteklendiğinin belgelendiğini belirten Fincancı, “Böyle işkencecilerin aramızda dolaşmaları hepimiz için ürkütücü olmalı” diye konuştu. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

TZOB: Gıda fiyatlarında ani artış olabilir

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa