19 Eylül 2017 11:31

TFF’den ‘yabancı’ mesajları: Kural aniden değişmez

Erdoğan'ın da müdahil olduğu futbolda yabancı sayısı tartışmasına değinen TFF Başkanvekili Nihat Özdemir, önemli mesajlar verdi.

Paylaş

TFF Başkanvekili Nihat Özdemir yabancı futbolcu sayısı tartışmasına ilişkin “Milli takımın başarısı yabancı sayısıyla ilgili değil” dedi. Özdemir, “Kulüpler vermiş olduğumuz karara göre birçok transfer yaptı. Yabancı sayısını aniden değiştiremeyiz” ifadelerini kullandı.

DHA’ya konuşan Özdemir’in yabancı kuralına ilişkin sözleri şöyle:
*Yabancı kuralı bugün verdim yarın değiştireceğim diye bir şey olamaz. Çünkü kulüpler bu vermiş olduğumuz karara göre birçok transfer yaptı. 14 tane futbolcuyu kadrolarında bulundurma durumları var. Kimileri 2 yıllık, kimileri 3 yıllık, 4 yıl sözleşme yapanlar var bunların arasında. Ben bunu aniden değiştirdim diyemem.
*Eğer bu kuralı değiştireceksek, bugün için önümüzdeki yıl için değil, 3-4 yıl içinde bu rakamlara düşeceğiz yabancı sayısında. Ama bu durumuda yakın bir zamanda açıklamamız lazım ki futbol takımlarımız buna göre  transfer politikalarını ve kadro sistemlerini düşünüp ona göre yola çıkmalı.
*Ayrıca gördük ki Ukrayna maçında başarısız olduk ama Hırvatistan maçında başarılı olduk. 2 maçta da yabancı sayımız aynıydı. Demek ki yabancı sayısında değil bu konu, başka yerlerde. Bu başka yerleri de çözmeye çalışacağız.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Futbolda ‘yabancı sayısı’ tartışmasını başkanlık referandumu öncesindeki ‘Futbol Zirvesi’ ile başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı Milli Takım'a yansıması. Milli Takım'a yansımada oyun noktasındaki performansı az olduğu için yerli futbolcularımızın Milli Takım'a gidişte de bir defa o sayıyı, gücü yakalayamıyoruz.
‘Şu anda kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın?’ Hayır, oynatsın ama bu kadar fazla değil. Sayı 6'ya, 7'ye çıktığı zaman bu durumda hakikaten neredeyse sahada yerli futbolcu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Belli bir sayıda tutulabilir, o da hem tribünlere farklı bir heyecan getirebilir hem de yerli futbolcularımız arasında rekabete vesile olabilir ama işi bitmiş futbolcuları almanın da doğru olduğuna inanmıyorum.”

‘ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ’

Futbolun gelişimi için altyapının çok önemli olduğunu belirten Özdemir, Altınordu'nun bu duruma en iyi örnek olduğunu söyledi. Özdemir “Bütün takımların altyapıya önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Altınordu örneği bunlardan bir tanesi. Bir dönem de bunu Çanakkale Dardanel yapıyordu. İyi isimler de yavaş yavaş çıkmaya başladı. Daha da çıkacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. (SPOR SERVİSİ)

MİTHAT FABİAN SÖZMEN: YABANCI SINIRI OPERASYONU

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Star’da ‘kol saati’ tartışması sürüyor 

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından "zorunlu olmadıkça Çin'e gitmeyin" uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa