19 Eylül 2017 05:47

İSDEMİR’de bir iş cinayeti daha

İskenderun Demir Çelik Fabrikası'nda taşeron Baltaş firması bünyesinde çalışan Mustafa Savcı, 35 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti.

Paylaş

Halil İMREK
Adana

İskenderun Demir Çelik Fabrikasında yüklenici taşeron Baltaş firması bünyesinde çalışan Mustafa Savcı isimli işçi, çelikhane bölümünde dış kaplama yaparken 35 metre yükseklikten düşerek can verdi. İşçiler, İSDEMİR inşaat işleri başmühendislik adına çelikhane konverter üstü için yıllardan beri çürük raporu verildiğini ancak İSDEMİR yönetiminin bu durumu görmezden geldiğini belirtti.

Evrensel'e konuşan işçiler “Bizde orda çalışıyoruz yeri geliyor biz de ölümle burun burunayız. İşçi sağlığı ve iş güvenliği için her tedbirin alınması gerekiyor. Bir işte en önce işçinin can güvenliği sağlanmalıdır. İşçinin can güvenliği için bütün önlemler alınmalıdır” dedi. 

Yine iş kazasında bir işçi arkadaşlarını kaybettikleri için çok üzgün olduklarını belirten işçiler, “İSDEMİR gibi büyük entegre bir fabrikada da kazalar oluyorsa diğer yerleri varın siz düşünün. Son dönem bu tip iş kazaları çok arttı. Özellikle bölgemizde iş güvenliğine ne kadar önem verildiği bu iş kazası ile bir kez daha gözler önüne serildi. Maalesef olan her zaman garibana, işçiye oluyor” dedi.

DAHA ÖNCE DE BİR İŞÇİ YÜKSEKTEN DÜŞEREK ÖLMÜŞTÜ

Bu yılın Ocak ayında da İskenderun Demir Çelik Fabrikası Yüksek Fırın Müdürlüğü Şarj Amirliğinde çalışan Behsat Balyemez (31) adlı işçi de çalışırken üç metre yükseklikten bantların arasına düşerek yaşamını yitirmişti. Tek başına sahada çalışan ve mesai arkadaşları tarafından olaydan yarım saat sonra kendinden geçmiş halde bulunan Balyemez hayatını kaybetmişti

2015 ve 2016 yıllarında ise yaşanan iş kazalarında hafif ve ağır yaralanan işçiler olmuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçiler kaygılı: Asıl harcama okulun açılmasıyla başlıyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa