19 Eylül 2017 01:14

Meksika'da kadınlar katledilen kızkardeşleri için yürüdü

Mara Fernanda Castilla adlı genç öğrencinin öldürülmesi üzerine Meksika şehirlerinde kadına yönelik şiddete ve cinayetlere karşı eylemler başladı.

Paylaş

Meksika’da binlerce kadın, kaybolduktan haftalar sonra cansız bedeni bulunan Mara Fernanda Castilla adlı genç öğrenci için "Ölüm onarılamaz", "Evde okulda ya da işte özgür olmak istiyorum" sloganlarıyla kadına yönelik şiddet ve cinayetlere karşı alana çıktı.

Meksikada eylül ayı başında telefonun uygulaması ile taksi çağıran Mara Fernanda Castilla adlı genç kadından daha sonra haber alınamamıştı. Uzun süre haber alınamayan kadın öğrencinin cansız bedeni yaklaşık iki hafta sonra, 15 Eylül Cuma günü bulundu.

Meksikalı kadınlar, kızkardeşlerinin cansız bedeninin bulunması üzerine alanlara çıkarak kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti protesto etti. Farklı şehrinde alana çıkan kadınlar "Şovenist erkek şiddeti istemiyoruz", "Ölüm onarılamaz", "Benim bedenim benim kararım. Hayır diyorum!" ve "Evde okulda ya da işte özgür olmak istiyorum!" yazılı pankartlar taşıdılar.

Meksika'daki Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü'nün araştırmasına göre, ülkede her gün beş kadın öldürülüyor. Ayrıca araştırmalar, Meksika'da 15 yaş ve üstü kadınların yüzde 60'tan fazlasının şiddete maruz kaldığını kaydediyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Musul'da yakalanan IŞİD'lilerin eşlerinden 300'ü Türkiyeli

SONRAKİ HABER

Hürriyet'ten kovulan Çınar Oskay: Gazeteyi Ziraat Bankasına bırakıp gidecekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...