18 Eylül 2017 18:27

Savcı dava açmayı unuttu

İstanbul’da, 2 yıl önce 2 işçinin çamur altında kalarak can verdiği davada, sorumlular hakkında 22.5 yıl isteyen savcı dava açmayı unuttu.

Savcı dava açmayı unuttu

Paylaş

Istanbul’da, 2 yıl önce 2 işçinin çamur altında kalarak can verdiği davada, sorumlular hakkında 22.5 yıl isteyen savcının dava açmayı unuttuğu ortaya çıktı.

 

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine konu olan iş cinayeti 29 Haziran 2015’te yaşandı. İstanbul Sultangazi’de faaliyet gösteren ‘Has Beton’ adlı taş ocağında yaşanan toprak kaymasında, Kepçe Operatörü Süleyman Akay ve Kamyon Şoförü Erdem Çelikmen tonlarca balçığın altında kalarak hayatını kaybetti.
 
Dava açıldıktan sonra hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, İş Güvenlik Uzmanı Tolga Yağcı’nın “Çamuru risk olarak görmesine rağmen çalışmaya devam ettik” dediği, gerekli tedbirleri almadığı ve SGK’ye bildirimde bulunmadığı belirlendi. Yağcı 8 Şubat 2016 ve 29 Ağustos 2016 tarihli iki bilirkişi raporunda asli kusurlu sayıldı. Davanın 6 Haziran 2017’da görülen duruşmasında savcılık, bilirkişi raporları doğrultusunda Patron Hızır Kaptan, Şirket Yöneticisi Nurettin Bardak ve Necdet Türen ile Tolga Yağcı için “Bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istedi.
 
Kararın açıklanması için 4 Temmuz’a gün verildi. O duruşmada, Yağcı için bugüne kadar hiç dava açılmadığı ortaya çıktı. Savcı Abdulmelek Peker, duruşma tutanağına “Mütalaamızla cezalandırılması talep edilen Tolga Yağcı hakkında açılan bir kamu davasının bulunmadığı” ifadelerini yazdırdı. Savcı Peker, Yağcı’ya dava açmak için süre istedi. Bir sonraki duruşma 3 Ekim’de görülecek. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kapanan şirket sayısı patladı

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa