26 Temmuz 2012 09:06

Aile hekimlerinden angarya çalışmaya karşı eylem

Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi (ASM) önünde elli kadar aile hekimi ve aile sağlığı elemanı eylem yaptı. Sağlık emekçileri, “Nöbetin angarya dolayısıyla kabul edilemez bir hukuksuzluk olduğu” vurgusunun yapıldığı basın bildirisini okuyarak iş bırakma sürecine devam etti. Basın bildirisini, eylemi d&uu

Aile hekimlerinden angarya çalışmaya karşı eylem

Paylaş
Özgür Doğan


Dr. Erdal Uğurlu, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına dayatılan nöbet uygulamasının kabul edilemez olduğunu, anayasaya aykırılık teşkil ettiğini ve aile hekimliği tanımı ve temel ilkelerine uymadığını dile getirerek yasanın uygulanmaması için tabip odası ve dernek olarak eylemlilik sürecinin çeşitlenerek devam edeceğini dile getirdi.

Bu süreçte tabip odasının her türlü desteği vermeye hazır olduğu ve cuma günü Avcılar, pazartesi de Beyoğlu ilçelerinde eylemlere devam edileceği bildirildi.

Basın açıklamasını kurumlar adına okuyan Dr. Recep Koç ve Dr. Erdal Uğurlu “Bizlere, birinci basamak sağlık hizmetlerini aile sağlığı merkezlerinde sunan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanı olarak tanımlanan ebe ve hemşirelere, 663 no’lu Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılarak aile sağlığı merkezlerinde çalışmamızın yanı sıra hastane acillerinde ve 112 ambulanslarında ek olarak nöbet tutmamız dayatılmaktadır.

ESNEK ÇALIŞMA DÜZENİNE HAYIR!

Esnek çalışma düzeni ne demektir? Sağlık hizmetinin, her gün farklı saatlerde başlaması ve farklı saatte bitmesi sonucunda, sağlıkta erişimin belirsiz bir hale getirilmesi demektir.

Hastane acillerinde ve 112 ambulanslarında sunulması gereken hizmeti yapısal bir biçimde düzenlemek yerine, günü birlik çözüm olarak aile hekimlerine nöbet tutturmanın, gerek aile hekimlerinden destek alan, gerekse acillerde ve 112 ambulanslarından hizmet bekleyen hastalar için sorunlar yaratacağı bilinmelidir. Yasal değişiklikle yapılan bu dayatma, emeğin ucuzlatılması, sağlık emekçilerinin özlük haklarının kısıtlanmasından öte bir anlam taşımayacaktır.

Ülkemizde yük taşımacılığı yapan kamyon ve otobüs şoförlerine belirli bir süreyi aşarak araç kullanmalarını yasaklayan tavan saat uygulaması varken, aile hekimlerine uzun çalışma saatlerinin ve kesintisiz angarya çalışmanın dayatılması kabul edilemez.

Halkımızı bizlere destek olamaya eşit, ücretsiz, nitelikli, erişilebilir sağlık hizmetini talep etmeye ve sağlık hakkı mücadelesini birlikte yürütmeye davet ediyoruz.

Esnek çalışma düzeni değil, çağdaş ülkelerde uygulanan çalışma koşullarını istiyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Parasını alamadığı için kendini yakmak istedi

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa