Tunus’ta ‘devrim sonrası ilk yerel seçimler’ erteleniyor

Tunus’ta ‘devrim sonrası ilk yerel seçimler’ erteleniyor

Hükümetin 'yolsuzluk affı' nedeniyle büyük tepki çektiği ve eylemlerin yapıldığı Tunus’ta yerel seçimlerin ertelenme ihtimali ortaya çıktı.

Hükümetin 'yolsuzluk affı' nedeniyle büyük tepki çektiği ve eylemlerin yapıldığı Tunus’ta bu kez de 17 Aralık’ta yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesi ihtimali ortaya çıktı. 

Hükümet ortağı, en Nahda partisi 2011’de Bin Ali diktatörlüğünün devrilmesinden sonra gerçekleştirilecek ilk yerel seçimlerin “büyük ihtimalle” Mart 2018’e erteleneceğini söyledi.

Middle East Eye haber sitesinin haberine göre, en Nahda lideri Raşid Gannuşi, bir radyoya yaptığı açıklamada, “Biz yerel seçimlerin ertelenmesi taraftarı değiliz ancak erteleme için nesnel gerekçeler mevcut” dedi.   

Gannuşi, seçim kurulunun yeni tarihi yarın açıklamasının beklendiğini ve “büyük ihtimalle” tarihin Mart 2018 olacağını söyledi. 

Seçim Kurulu devrim sonrası ilk yerel seçimlerin tarihini 17 Aralık olarak açıklamış ve bu tarih, geçtiğimiz nisan ayında, hükümet, siyasi partiler ve kitle örgütleriyle görüşülerek belirlenmişti. 

Seçim Kurulu’nun o zamanki başkanı Şefik Sarsar ise tarihin deklare edilmesinden bir ay sonra “bağımsız çalışmasının mümkün olmadığı” gerekçesiyle, yardımcısı ve kurulun bir başka üyesi ile birlikte istifa etmişti. 

İslamcı Ennahda partisi liberal Nida Tunus partisinin hükümet ortağı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tunus