17 Eylül 2017 13:17

Hamas Gazze yönetimini feshetti: Fetih ile diyaloğa hazırız

Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze’de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin'in siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak için feshettiğini duyurdu.

Hamas Gazze yönetimini feshetti: Fetih ile diyaloğa hazırız

Paylaş

Hamas, Gazze’de kurduğu İdari Komiteyi, Filistin'in siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurdu.

Açıklama Fetih ve Hamas heyetlerinin geçtiğimiz günlerde Mısır’ın başkenti Kahire’de istihbarat yetkilileri ile ayrı ayrı yaptığı görüşmelerin ardından yapıldı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye başkanlığındaki üst düzey heyet, 9 Eylül’de Gazze’den ayrılarak Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitmişti.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım da 13 Eylül’de yaptığı açıklamada, uzlaşı için Kahire’de Fetih Hareketi yöneticileriyle hemen masaya oturabileceklerini belirterek, “Hamas, Gazze’de kurulan İdari Komiteyi feshetmeye, uzlaşı hükümetinin görevini oradan sürdürebilmesine imkan sağlamaya ve seçimleri yapmaya hazırdır” ifadelerini kullanmıştı.

ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİNİN KURULMASI ÇAĞRISI YAPILDI

Sputnik’in haberine göre Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın, Filistin’in siyasi bölünmüşlüğünün sonlandırılması çerçevesinde ortaya koyduğu çabalara icabet edildiğine vurgu yapılarak, Gazze’deki İdari Komite’nin feshedildiği duyuruldu.

Açıklamada, Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’de ‘hemen’ görevi devralması, genel seçimlerin yapılması ve Hamas’ın Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğu belirtildi.

Açıklamada, 2011 Kahire anlaşmasının uygulanması ve bu çerçevede anlaşmayı imzalayan bütün Filistinli gurupların yer alacağı bir ulusal birlik hükümetinin kurulması çağrısı yapıldı.

Associated Press’e konuşan Hamas yetkilisi Hüssam Bedran “Biz bunu uzlaşıya doğru bir iyi niyet göstergesi olarak kabul ettik. İdari Komite feshedildi ve hükümet bugün Gazze’ye gelip çalışabilir” dedi.

FETİH, HAMAS’IN ADIMINI ‘UMUT VERİCİ’ BULDU

Fetih hareketinin iki numaralı ismi Mahmud Alul da ‘Voice of Palestine’ (Filistin’in Sesi) radyosuna yaptığı açıklamada “Bu umut veren bir haber” yorumunu yaptı.

Ancak Alul “Bir sonraki aşamaya geçmeden önce alanda bunun gerçekleştiğini görmek istiyoruz” dedi.

Gazze’deki Hamas hükümetinin, geçen mart ayında hükümet işlerinin yürütülmesi için kurduğu İdari Komite, Filistin yönetimi tarafından kabul edilmemişti.

Hamas, ağustos ayının başlarında, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında bölünmeye son verilmesi kapsamında İdari Komiteyi feshetmeyi de içeren yeni bir siyasi girişim sunmuştu.

Fetih Hareketi ve Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas ise daha önce bir çok kez Hamas’a “Gazze’deki İdari Komitenin koşulsuzca feshi, Filistin hükümetinin Gazze Şeridi’nde etkin hale gelmesi ve seçimlere gidilmesi” çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan IKBY açıklaması: Böyle şey olur mu ya?

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa