Tunusluların yolsuzluk affı öfkesi: Affetmeyeceğiz

Tunus'ta binlerce kişi, Bin Ali diktatörlüğü döneminde yolsuzluğa karışan bürokrat ve patronların affedilmesini sağlayan yasayı protesto etti.

17 Eylül 2017 10:12
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Eylül 2017 12:28
Paylaş

Binlerce Tunuslu, parlamento tarafından geçtiğimiz çarşamba günü onaylanan ve Bin Ali diktatörlüğü döneminde yolsuzluğa karışarak ceza almış bürokrat ve patronların affedilmesini sağlayan yasayı protesto etti. Protestoya katılanlar “Affetmeyeceğiz” dedi.

Yasanın onaylandığı Çarşamba günkü oturumda başta Tunus Halk Cephesi milletvekilleri olmak üzere muhalefet vekilleri hükümet temsilcilerine tepki göstermiş, masalara vurarak ve Tunus ulusal marşını okuyarak yasanın oylanmasını protesto etmişlerdi. Muhalefet vekillerinin çoğu tasarının anayasayı çiğnediğini belirterek oy kullanmayı da reddetmişti.

Sol, sosyalist, demokrat partilerin oluşturduğu Tunus Halk Cephesi’nin milletvekilleri de Cuma günü bir açıklama yaparak, yasasının “anayasal darbe” niteliğinde olduğunu belittiler, “Yapılan Tunus devrimin değer ve ilkelerine, halkın şehitlerine bir ihanettir” dediler.

BAŞKENTTE BÜYÜK YÜRÜYÜŞ

Cumartesi günü ise başkent Tunus’un merkezinde toplanan öfkeli Tunuslular, Burgiba bulvarında trampetlerle yürüdüler. Hükümetin “idari uzlaşma yasası” dediği yolsuzluk affına tepki gösterilen yürüyüş sırasında havai fişekler patlatıldı ve marşlar söylendi. Her yaştan Tunuslunun katıldığı gösteride gençlerin çokluğu dikkat çekti. 

Siyasi partilerin yanı sıra “Affetmeyeceğiz” İnisiyatifi de yürüyüşe çağrı yapanlar arasındaydı.  Yürüşçüler Bin Ali diktatörlüğünü deviren 2011 devriminin mirasına sahip çıkmak için sokaklara çıktıklarını söylediler.

YENİ SALDIRILARIN ÖNCÜSÜ ENDİŞESİ

Middle East Eye haber sitesine konuşan Adnan Amani, “Yasa devrimde öldürülenlerin anısına karşıdır. Bu yasayı ortadan kaldırmak ve devrimi tamamlamak istiyoruz” dedi.

Bir başka gösterici Chaima Bouhlel de, af yasasının ulusal önemde bir konu olduğunu belirterek, “Etrafımda yapılan konuşmalara dinliyorum ve insanlar Yüksek Mahkeme kararlarını tartışıyorlar ve bu harika bir şey. Eskiden elitist görülen tartışmalar sokaklara ulaştı. İnsanlar kurumlar hakkında konuşuyorlar ve burada ilk adım hesap verilebilir olmaları” diye konuştu.

Bouhlel, “Geçirdikleri bu yasanın yeni adımların öncüsü olmasından endişeliyiz. Ayrıca cumhurbaşkanının ilk yasal girişimiydi ve oldukça agresif şekilde geçirdiler”dedi.

Cumhurbaşkanı Baci Kaid Essebsi yolsuzluk affı teklifini 2015 yılında vermişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dersim'de enerji ekoloji ilişkisi tartışıldı

SONRAKİ HABER

Fransa'da sarı yelekli kadınlar hükümeti protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa