Avrupa'nın mülteci politikası İsviçre'de protesto edildi

Avrupa'nın mülteci politikası İsviçre'de protesto edildi

Avrupa devletlerinin mültecilere yönelik sınırları kapatma ve sınır dışı etme politikaları İsviçre'nin Bern kentinde protesto edildi.

Öner POLAT
Bern

İsviçre'deki göçmen örgütlerin öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve mitingle Avrupa devletlerinin mültecilere ve göçmenlere yönelik politikaları protesto edildi.

Eylemde "Hep birlikte göçün nedeni olan Avrupa'ya karşı savaşalım!", "Sınırdışı etmeler durdurulsun", "Sınırlar mültecilere açılsın", "Mültecilere hakları iade edilsin" sloganlarıyla Bern Federal Meclisi önüne yüründü.

Yüzlerce göçmenin katılımıyla gerçekleşen eylem, Bern Federal Meclisi önünde yapılan konuşmalarla devam etti. Eylemin organizasyonunda görev alan HDK bileşenlerini temsilen HDK İsviçre Eş Sözcüsü Hakan Gürgen de konuşmacılar arasındaydı.

Gürgen, konuşmasında "AKP-MHP ortak yönetiminin Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu coğrafyasında yaratmış olduğu faşizan politikalarla halklara yaşam hakkını tanımıyor. Bölge kentlerindeki yıkım ve zorla göç ettirme politikalarıyla kentler insansızlaştırılmak isteniyor." ifadelerini kullandı. Gürgen ayrıca dünya tarih mirasında yer edinen Sur, Hasankeyf ve Hevsel Bahçeleri dahil birçok tarihi dokunun yok edilmek istendiğini söyledi.

Mitingin ardından eylemciler Marillonstrasse alanına yürüdü. İltica Başvuru Merkezi önünde süren eylem atılan sloganlar ile sonlandırıldı.

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Eylül 2017 09:50
www.evrensel.net
ETİKETLER İsviçreBernHDK

1 yorum yapılmış

  1. arda 30 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    1967 22 yaşında isvicreye geldim ozamanlar sıkımı bir yanlış yapasın öyle bir memleketi yeni doğmuş bir oğlum olduğu halde benim bir isviçreliyi hırpalamaktan hudut dışı etiler Allahtan kardeşlerim anam ordaydıda çocuğuma baktı şimdiki isviçrede kimim eli kimin cebinde beli deyil bütün zorluğu avrupada bizler çekmişiz.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.