17 Eylül 2017 07:35

Dünya nüfusunun yüzde 53'ünün internet erişimi yok!

Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin hazırladığı rapora göre 3 milyar 900 milyon insanın internet erişimi yok.

Dünya nüfusunun yüzde 53'ünün internet erişimi yok!

Paylaş

Birleşmiş Milletler çatısı altında çalışma yürüten Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) küresel çaptaki internet erişiminin günümüzdeki durumunu raporladı.

196 ülkede yürütülen çalışmalar sonucu toplanan verilere göre Dünya nüfusunun yüzde 53'ünü oluşturan 3.9 milyar insan internet erişiminden mahrum. İnternet erişimine sahip insanların sayısı ise geçtiğimiz yıla nazaran 100 milyon kişi artarak 3.5 milyara ulaştı.

ITU'nun raporuna göre internete erişimi olmayan insanların yüzde 62'si Çin ve Hindistan'ı da kapsayan Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor. Çin'de en az 360 milyon, Hindistan'da ise en az 600 milyon insan internet bağlantısına sahip değil. Öte yandan Çin'de 700 milyon, Hindistan'da da 355 milyon insan internete erişebiliyor. Raporda internet erişimi olmayan insanların 17.8 ise Afrika'da yaşıyor.

BİREY BAZINDA İNTERNETE ERİŞİMDE LİDERLİK AVRUPA ÜLKELERİNDE

Rapora göre bireylerin internete erişim oranında Avrupa ülkeleri açık ara önde. İnternete erişimin en düşük olduğu ülkeler ise Afrika ülkeleri. Bireysel internet erişiminin en yüksek olduğu ülkelerde oranlar şöyle:

İzlanda, yüzde 98.2

Lüksemburg, yüzde 97,3

Andorra, yüzde 97 

Bireysel internet erişiminin en düşük olduğu ülkelerde ise oranlar şöyle:

Eritre, yüzde 1,1

Somali, yüzde 1,8

Nijer, yüzde 2.2

Sierra Leone, yüzde 2,5

Çad, yüzde 2,7

HANE BAZINDA LİDERLİK GÜNEY KORE'DE

ITU'nun raporuna göre Güney Kore'deki hanelerin yüzde 98.8'i internete erişebiliyor. Bu alanda zirvedeki Güney Kore'yi yüzde 96'lık oranla Katar ve yüzde 95'lik oranla Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Hane bazında Türkiye'de internete erişim oranı ise yüzde 76.3. 

ITU, 2017 sonunda dünya üzerinde internet erişimine sahip insanların sayının 3.58 milyara ulaşacağını tahmin ediiyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Birleşmiş Milletler Haber Merkezi

ÖNCEKİ HABER

Makasla 5 numara önden de biraz pırpır

SONRAKİ HABER

Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde Kocaeli'de anılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa