17 Eylül 2017 04:46

Fotoğraflarla Kırım günlükleri

Foto Muhabiri Yusuf Sayman, Rusya’ya bağlanma kararının çıktığı referandum süreci izleyen Kırım'da çektiği fotoğrafları sergiye dönüştürdü.

Paylaş

Ukrayna gibi Kırım da, Rusya ile ABD ve AB’nin etkin güçleri arasında bir hegemonya savaşına sahne olmuş coğrafyalardan biri. Bu hegemonya savaşı, 16 Mart 2014 günü gerçekleştirilen referandumda da yansımıştı. Halka Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını isteyip istemediklerinin sorulduğu referandumu batılı güçler yasa dışı sayarken Rusya referandumun sonucuna saygı gösterilmesi gerektiğini savundu. 

Büyük bir farkla Rusya’ya bağlanma kararının çıktığı referandum sürecini izleyen ve Kırım’da sokakta fotoğraflayan deneyimli Foto Muhabiri Yusuf Sayman, bu fotoğrafları ‘Kırım Günlükleri’ başlığıyla bir sergiye dönüştürdü.

Foto Muhabiri Yusuf Sayman

Konuya ilgi duyanların bir ay boyunca görebileceği sergi, İstanbul’da Şişhane’den Tünel’e çıkarken, nezihliğiyle bir sanat sokağını çağrıştıran Müellif Sokak’taki Kameleon’da açıldı.

YUSUF SAYMAN’IN BEŞİNCİ SERGİSİ

Yusuf Sayman önce Türkiye’de grafik tasarım okumuş. 1999’da mezun olduktan sonra yurt dışına, New York’a taşınmış. Orada 2007’ye kadar çeşitli işler yaparken bir yandan da amatör olarak fotoğraf çekiyormuş. Sonra foto muhabirliği için okula gitmiş. International School Of Photography’deki fotoğraf eğitiminden sonra 2011 yılında Türkiye’ye dönmüş. O yıllardan sonra sahada foto muhabirliği yapmaya başlayan Yusuf Sayman, ağırlıklı olarak Ortadaoğu’da, çeşitli savaş alanlarında bulunmuş. 

‘Kırım Günlükleri’ uluslararası basına çalışan Yusuf Sayman’ın beşinci sergisi. Londra ve Berlin’deki sergileri Türkiye’deki Kürtlerle ilgiliymiş. Kırım’daki referandum sürecini izlemek için bir ay Kırım’da kalan Yusuf Sayman, “Orada sizi en çok etkileyen şey ne oldu?” sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Propagandanın gücünü görüyorsunuz. Türkiye’de de aynı şey oluyor aslında.” 

2014 Kırım referandumu sürecini bugüne kadar çeşitli kaynaklardan okumuş olan ve daha fazlasını merak edenler için Yusuf Sayman’ın fotoğrafları, fotoğraflardaki insan ifadeleri, bir döneme tanıklık açısından öğretici özellikler taşıyor. (İstanbul/EVRENSEL) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sebr/Sabır'da Türkçe, Kürtçe ezgiler

SONRAKİ HABER

Kara kalabalığa

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...