17 Eylül 2017 04:16

Kartal'da binler 'Bu eğitim sistemine itirazım var' diyecek

'Laik, bilimsel, kamusal, parasız ana dilinde eğitim' için Kartal Meydanı'nda bir araya gelecek binler, 'Bu eğitim sistemine itirazım' var diyecek.

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Sen, bugün Kartal Meydanı’nda saat 13.00’te “Laik, bilimsel, kamusal, parasız ana dilinde eğitim” mitingi gerçekleştirecek. “Bu eğitim sistemine itirazımız var.” sloganıyla gerçekleşecek miting öncesi konuştuğumuz Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz.” derken, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise, “Çocuklarımızın bugünü ve yarını için laik, bilimsel, kamusal, parasız, ana dilde eğitim için ısrarcıyız.” dedi. 

ABF ve Eğitim Sen, bugün Kartal Meydanı’nda “Bu eğitim sistemine itirazımız var!” diyerek; ‘Laik, bilimsel, kamusal, parasız ve ana dilde eğitim istiyoruz’ mitingi düzenleyecek. Miting öncesi gazetemize konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, hükümetin eğitim politikasını eleştirerek, “Ensar, Anadolu Gençlik Derneği gibi dini yapılanmalar Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokolle okullarda çalışmalar yürütüyor. Okullarda her türlü ideolojik çalışmanın önü açıldı. Son olarak da müfredatla tamamen bilim reddedildi, eğitim dini referanslara dayandırıldı.” dedi. “Türkiye’de yeni bir sistem inşa edildi.” diyen Aydoğan, “Bu yeni sistemin inşası eğitim sistemi üzerinden oluyor.” ifadelerini kullandı. 

“Çocuklarımızı karanlığa teslim etmemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyen Aydoğan şu ifadeleri kullandı: “Çocuğunun geleceğinden endişe duyan, laik bir ülke talebinde bulunan, bilimi savunan, geleceğine sahip çıkan herkesi bugün Kartal’a bekliyoruz. Çocuklarımızı karanlığa teslim etmemek için mücadele etmeliyiz. Yine yarın Türkiye’nin her yerinde,  il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri önündeyiz. Bütün bunlar bizim için  başlangıçtır. Bu karanlığa teslim olmama mücadelesidir.”

‘EĞİTİMDE DE ADALETİ BÜYÜTMELİYİZ’

Aleviler olarak ‘Ferman yezidinse meydan Hüseyin’indir’ şiarıyla sokağa indiklerini söyleyen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise, “Çocuklarımızın bugünü ve yarını için laik, bilimsel, kamusal, parasız, ana dilde eğitim için ısrarcıyız. Bunun için bugün Kartal Meydanı’nda saat 13.00’te gerçekleşecek büyük buluşmaya bütün demokratik güçleri çağırıyoruz” dedi.  “Hep birlikte sesimizi yükseltelim” diyen Yıldız, “Hep birlikte bize giydirilmek istenen bu deli gömleğini yırtıp atalım. Hurafelerle dolu, akıl ve bilim dışı öğretim programlarının okullarda çocuklarımıza vereceği zararları engelleyelim. Ders kitaplarında yer alan cihat gibi kavramlardan kurtaralım. Çoğulcu olan bir coğrafyada savaşların değil, barışın sürmesi için mücadele edelim. Bu müfredatın barışçıl bir şekilde düzenlenmesi gerekir” diye konuştu. Yıldız, “OHAL gerekçesiyle tüm demokratik taleplerin rafa kaldırılması, KHK’lerle işten çıkarılan kamu emekçilerinin işe iadeleri için ve OHAL’in derhal sona erdirilmesi için çabalayacağız. Bütün demokratik güçlerle birlikte çeperimizi büyüterek bu tekçi ceberut anlayışa dur diyelim. Eğitimde de adalet mücadelesini büyütelim. Bu sorunlar sadece biz Alevilerin meselesi değil, bütün halkların meselesidir, ‘Ben de adalet ve demokrasi istiyorum’ diyen herkesin meselesidir.  Demokrasinin olmadığı yerde adalet olmaz, adaletin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Her ikisinin olmadığı yerde de zulüm vardır. dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devlet koruyamıyor, kadınlar kimlik değiştiriyor

SONRAKİ HABER

Tasarruf gerekçesiyle işçi çıkartmaya hazırlanan Mercedes Benz'denrekor satış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa