16 Eylül 2017 17:21

Konca: Yüksekdağ davasındaki tecridi kaldırın

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın davasına getirilen tecride dikkat çekti.

Paylaş

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, cezaevinde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 18 Eylül’de görülecek olan duruşmasına ilişkin partisinin genel merkezinde basın açıklaması yaptı. Konca, Yüksekdağ’ın davasına getirilen tecride dikkat çekerek, Kendinize güveniyorsanız mahkeme üzerindeki tecridi kaldırın, Yüksekdağ suç mu işlemiş halk karar versin” dedi. 

Konca, izleyici çokluğu gerekçe gösterilerek duruşmanın Sincan Cezaevine alındığı belirtilmişken, duruşma için 20 kişilik bir salon tahsis edildiğini belirtti. Konca, Yüksekdağ’ın ikinci duruşmasının 18 Eylül’de yapılacağını belirten Konca, “Yüksekdağ’ın duruşması avukatlara ve izleyicilere kapalı olarak yapılmak isteniyor” dedi.  Duruşmanın 20 kişilik salonda yapılmasına tepki gösteren Konca, “Kendinize güveniyorsanız mahkeme üzerindeki tecridi kaldırın, Yüksekdağ suç mu işlemiş halk karar versin. Eğer AKP Hükümeti doğru yaptığını, yargının görevini yaptığını söylüyorsa o zaman bu mahkemeler üzerindeki tecridi, herkesin mahkemesindeki katılımlardaki kısıtlamayı gerçekleştirme nedenlerini ortadan kaldırmalı. Kendinize güveniyorsanız o zaman bırakın mahkeme kürsülerinde biz yanlış söyleyelim. Yanlış söylüyorsak halk karar versin, bizi yargılasın. Eğer buna izin vermiyorsanız Eş Genel Başkanımız Yüksekdağ’ın doğruları söylediği faşizmi ve inkarcılığı, hukuku sorguladığı açık bir gerçekliktir” diye konuştu. . 

Mahkeme üzerindeki tecridin kaldırılmaması durumunda Yüksekdağ’ın duruşmaya katılmayacağını da ifade eden Besime Konca, “Figen Eş Başkanımızın 4 Temmuz’da söylediklerini bizim daha fazla dışarıda bu mücadeleyi sürdürmenin gerekçesi görüyoruz. 18’inde pazartesi günü Sincan Cezaevine kurulan mahkeme salonunda olacağız. gereken her türlü mücadelemizi ve siyasetimizi yürüteceğiz” diye konuştu. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile görüştü

SONRAKİ HABER

Danimarka’da 20 kişi ‘terör’ şüphesiyle gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa