16 Eylül 2017 17:13

CHP'den müfredat tepkisi: Bilimsellikten uzaklaştırılıyor

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak: Bu müfredatı hazırlayanlar, çocuklarımızın bu müfredatla çağı yakalayabileceğine inanıyorlar mı?

CHP'den müfredat tepkisi: Bilimsellikten uzaklaştırılıyor

Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, milli eğitim müfredatının her geçen yıl bilimsellikten uzaklaştığına dikkat çekerek, “Merak ediyorum, bu müfredatı yürürlüğe koyan hükümet üyeleri, yüksek bürokratlar kendi çocuklarını Türkiye’deki devlet okullarında mı okutmayı tercih ediyor? Bu müfredatı hazırlayanlar, çocuklarımızın bu müfredatla çağı yakalayabileceğine inanıyorlar mı?” 
diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, yeni eğitim öğretim yılının başlayacak olması dolayısıyla bir açıklama yaptı. Türkiye’de milyonlarca öğrenci ve velisinin, yeni eğitim yılına müfredat tartışmalarının gölgesinde girdiğini kaydeden Çamak, “Ülkemizde eğitim maalesef hiçbir dönemde dört dörtlük olmadı. Her dönem farklı sorunlarla eğitim yılına başladık. Ama eğitim, hiçbir dönemde bu denli yapboz tahtasına dönmedi, müfredat hiçbir dönemde bu kadar bilimsellikten ve laiklikten uzak, bu kadar cinsiyet ayrımcı olmadı. Bugün ne yazık ki kadını ikinci sınıf varlık olarak gösteren, bilimsel ve laik anlayıştan uzak, din eksenli bir müfredatla karşı karşıyayız. Milli eğitim müfredatı her geçen yıl bilimsellikten uzaklaşıyor, Çocuklarımızın yaşları, anlama, yorumlama ve beceri düzeyleri dikkate alınmadan sorgulamadan, ezbere dayalı din ağırlıklı dersler dayatılıyor. Çocuklarımızın çağın gelişmelerini yakalayabilmeleri için gerekli olan fen bilimleri, matematik, felsefe gibi derslerin sayısı azaltılırken seçmeli ders adı altında din derslerinin sayısı artırılıyor. Merak ediyorum, bu müfredatı yürürlüğe koyan hükümet üyeleri, yüksek bürokratlar kendi çocuklarını Türkiye’deki devlet okullarında mı okutmayı tercih ediyor?  Çocuklarının eğitim geleceğini Türkiye’de görüyorlar mı? Türkiye’deki devlet okullarının eğitim kalitesine güveniyorlar mı? Bu müfredatı hazırlayanlar, çocuklarımızın bu müfredatla çağı yakalayabileceğine inanıyorlar mı” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li İrgil'den TEOG eleştirisi

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa