16 Eylül 2017 16:10

HDP: İçişleri Bakanı Soylu kendini böyle ‘ak’layamaz 

HDP tarafından yapılan açıklamada cenazeye saldırı ile ilgili yaşananlar anlatılarak Soylu'ya fotoğraf tepkisi gösterildi.

Paylaş

HDP, tutuklu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazeni yapılan ırkçı saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki göstererek, “İçişleri Bakanı Soylu kendini böyle ‘ak’layamaz” dedi. HDP, cenazeye yapılan ırkçı saldırıyla ilgili siyasi ve idari sorumlulara derhal görevden el çektirilmesi veya istifa etmeleri gerektiğini istedi. 

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yaptığı açıklamada Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine nefret suçu işlenerek yapılan insanlık dışı, barbarca saldırının üzerinden dört gün geçtiği belirtilerek şöyle denildi: “Ortaya çıkan bütün veriler ilk andan itibaren söylediklerimizi doğrulamaktadır. Bazı verileri tekrar hatırlatarak o geceki uğursuz saldırının planlı ve organize edilmiş olduğunu, mülki amirlerin, siyasi sorumluların ve emniyet güçlerinin her şeyden haberdar olduklarını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Siyasi ve idari sorumlulara derhal görevden el çektirilmesi veya istifa etmeleri gerektiğini ifade ediyoruz.”

'VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ ARAMALARA CEVAP VERMEDİ'

Vali ve Emniyet Müdürünün saldırı başladığında HDP’li vekillerin aramalarına cevap vermediği, Ankara Valisinin 40 dakika sonra İçişleri Bakanı Soylu’nun ise 2 buçuk saat sonra olay yerine geldiği belirtildi. Valinin, “Saldırı neden engellenmiyor, takviye neden gelmiyor?” sorularına yanıt vermek yerine, “Cenazenin Diyarbakır’a götürülmek istemesi halinde güvenliğin sağlanacağını” açıklamaları yaptığı hatırlatılan açıklamada, “Yani Ankara İncek’te güvenliği sağlayamayan Vali, Ankara-Diyarbakır arasında güvenlik sağlanacağını söylemiştir. Bu ifade ilk andan itibaren cenazenin İncek’te defnedilmesinin istenmediğinin beyanıdır. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘Gerekirse uçak tahsis edelim, kendi topraklarında defnedebilsinler’ sözü de aynı zihniyettir. Bölücü ve ayrıştırıcıdır” ifadelerine yer verildi. 

Ankara Valisi Ercan Topaca’nın saldırıya ilişkin “sataşma” açıklaması için de bir özür dilemediği de hatırlatılan açıklamada, “İçişleri Bakanı bu saldırıyı ‘3-5 kendini bilmezin işi’ diyerek önemsizleştirmeye çalışmıştır. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise bu saldırı için ‘son derece planlı, tesadüfen olmuş bir şey değil’ demiştir” denildi. 

Açıkça nefret suçu işlemiş olan saldırganlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefetten soruşturma açılmasına da tepki gösteren HDP, “Hatta ‘haksız tahrik’ gibi kavramların soruşturma içinde ele alınması saldırganların yargı tarafından da korunduğunun ve kollandığının, hatta gelecek için de teşvik edildiğinin açık işaretidir. Savcı suç işlemektedir” dedi. 

‘EŞRAFLA BİRLİKTE ÇEKİLMİŞ BAŞKA FOTOĞRAFLAR DA VAR MI?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun karakolda saldırganlardan biriyle güler yüzlü fotoğraf çektirmesinin ise asla affedilir bir durum olmadığı dile getirilen açıklamada, “Soylu’nun bu fotoğrafın ortaya düşmesi sonrasındaki saldırgan tutumu ve kullandığı küfür dolu ifadeler de suçluluk psikolojisinin açıkça yansımasıdır. Kendisini Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu ile kıyaslaması, Adnan Menderes’e gönderme yapması tam bir mağduru oynama taktiğidir ve o kişilere büyük saygısızlıktır. Mahalle eşrafı o saatte karakolda ne arıyordu? Kimdir bu eşraf? Niye oraya çağırıldı veya geldi? Eşrafla birlikte çekilmiş başka fotoğraflar da var mı?” sorusu soruldu. 

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPILDI 

Hükümete çağrı yapan HDP açıklamasında; “Bu mızrak çuvala sığmıyor. İşlenen insani ve inançsal suçların üstünü örtemezsiniz. Bu işteki siyasi ve idari sorumluluğunuzu ortadan kaldıramazsınız. ‘Sataşma’ diyen Ankara Valisi, görevini yapmayan Emniyet Müdürü, saldırganlarla kol kola fotoğraf çektiren İçişleri Bakanı, Türkiye ve dünya kamuoyu ve vicdan sahibi herkesin nezdinde ya suçludur ya da bu saldırı ikliminin oluşmasında siyasi ve idari sorumluluğa sahiptir” denildi. HDP; olayın peşini bırakmayacağını da açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Side Antik Kenti'nde 3 yeni heykel bulundu

SONRAKİ HABER

8 Aralık mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa